Radio Opole » 17. Opolska Jesień Literacka » Relacje z 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Relacje z 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

2019-11-29, 07:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: teatr słowa i dźwiękowej wyobraźni zamiast klasycznych rozmów [ZDJĘCIA]

Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamiast klasycznego spotkania autorskiego, oryginalna prezentacja fragmentów narodowego eposu Irańczyków z melorecytacją i towarzyszeniem oryginalnych instrumentów. Takie atrakcje czekały w czwartkowy wieczór (28.11) na uczestników kolejnego wydarzenia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej.
Tym razem w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pojawił się irański mistrz sztuki opowiadania Masud Akrami, który w teatralnej konwencji, stosując modulacje głosowe, a także posługując się charakterystycznym kijem, typowym (i zarazem jedynym!) dla tego typu opowieści rekwizytem.

Towarzyszył mu Dariush Rasouli, muzyk pochodzącego z Iranu, a od 15 lat mieszkający w Polsce. O objaśnienie zwyczajów i tłumaczenie prezentowanych treści zadbał natomiast iranista i tłumacz literatury perskiej Albert Kwiatkowski.

- Recytatorzy, opowiadacze "Szahname" czyli "Księgi królewskiej" [dzieło stworzone w języku perskim przez Ferdousiego, będące narodowym eposem Irańczyków - przyp. red.], nazywają się szahnamechanami czyli "tymi, którzy śpiewają 'Szahname' ("Księgę królewską") - wyjaśniał uczestnikom spotkania Albert Kwiatkowski.

- Przyszłam z ciekawości - przyznaje jedna z uczestniczek wydarzenia. - Nie wiedziałam tak naprawdę co zobaczę, kiedy czytałam, że będzie spotkanie z mówcą czy opowiadaczem z Iranu. Przyszłam i jestem bardzo pod wrażeniem. Było to piękne przeżycie! Ja jestem w ogóle oczarowana słowem, wykonaniem, muzyką.

Więcej na ten temat w piątkowej (29.11) audycji "Rewiry kultury". Warto natomiast dodać, że irańska sztuka opowiadania została wpisana na listę UNESCO, a Masud Akrami przyjechał do Polski m.in. żeby uczestniczyć w trwającym w Warszawie (27.11-01.12) Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania 2019.

Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej 17. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu pod patronatem Radia Opole zaplanowano na 2 grudnia.
krótka relacja z wydarzenia
Relacja z wydarzenia z udziałem Alberta Kwiatkowskiego (emisja w audycji "Rewiry kultury" 29.11)

Zobacz także

2019-11-26, godz. 22:45, Kultura i rozrywka 17. Opolska Jesień Literacka nieustannie kusi zróżnicowanymi spotkaniami autorskimi Jeszcze do 5 grudnia potrwa 17. Opolska Jesień Literacka, czyli seria spotkań autorskich przybliżających kulisy powstania wybranych książek, które ukazały się w tym roku kalendarzowym. Najbliższe spotkanie w irańskim mistrzem sztuki… » więcej 2019-11-22, godz. 07:52, Kultura i rozrywka Opolska Jesień Literacka: skandynawskie Prawo Jante i inne refleksje w ujęciu Filipa Springera [ZDJĘCIA] Zaskakujące historie, żartobliwa konwencja i komplet publiczności - tak wyglądało czwartkowe ( 21.11) spotkanie autorskie z Filipem Springerem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Dziennikarz, reportażysta i fotograf, od 8 lat… » więcej 2019-11-21, godz. 08:58, Kultura i rozrywka Zmarnowane i niedocenione. Żywność i świadoma konsumpcja tematem spotkania 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] 'Na marne', czyli najnowsza książka Marty Sapały stała się pretekstem do opowieści, ale też dyskusji z czytelnikami na temat jedzenia, marnotrawienia zasobów wodnych, świadomego wyboru produktów spożywczych i niedostatkach w edukacji… » więcej 2019-11-19, godz. 22:40, Kultura i rozrywka Opolska Jesień Literacka: Olga Boznańska oczami Angeliki Kuźniak [ZDJĘCIA] Olga Boznańska, wybitna polska malarka stała się główną bohaterką wtorkowego (19.11) spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Postać artystki, jej zwyczaje i relacje świadków przybliżała biografistka Angelika… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »