"Na marne", czyli najnowsza książka Marty Sapały stała się pretekstem do opowieści, ale też dyskusji z czytelnikami na temat jedzenia, marnotrawienia zasobów wodnych, świadomego wyboru produktów spożywczych i niedostatkach w edukacji. Wszystko to za sprawą kolejnego spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej.
W wywiadzie dla Radia Opole, Marta Sapała, dziennikarka i autorka publikacji m.in. dotyczących zjawiska współczesnego konsumpcjonizmu, mówiła także o znaczeniu języka w podejściu do tematu żywności.
- Język w ogóle jest bardzo ważny - przyznaje Marta Sapała. - To, w jaki sposób opisuje się rzeczywistość też ją kształtuje. To jest takie sprzężenie zwrotne. Ja mam poczucie, że w ogóle w temacie marnotrawstwa jedzenia tutaj jest istotne kilka kwestii. Po pierwsze samo znaczenie słowa "marnować", ten czasownik, on niesie w sobie jakiś ładunek żalu, winy, poczucia odpowiedzialności i wstydu. Zupełnie inaczej jest, gdy na przykład o "marnowaniu", mówimy o "niezużywaniu". A drugi teren, bądź druga płaszczyzna, na której można obserwować jakieś takie ciekawe rzeczy, związane z użyciem słów, to są właśnie słowa, za pomocą których określa się jedzenie, gdy ono przestaje być jedzeniem.
Więcej na ten temat w czwartkowej (21.11) audycji "Rewiry kultury". Dodajmy, że spotkanie z autorką poprowadziła Agnieszka Zientarska, dziennikarka Radia Opole 2 Kultura. Kolejne spotkanie autorskie, częściowo transmitowane na antenie głównej Radia Opole, rozpocznie się o godzinie 18:00. Wydarzenie poświęcone publikacji Filipa Springera, zatytułowanej "Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz", poprowadzi Mateusz Torzecki, również dziennikarz Radia Opole 2 KULTURA.