O zdobywaniu szczytów, racjonalnym podejściu do wypraw wysokogórskich i książce "Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego" współtworzonej z Markiem Kamińskim opowiadał Leszek Cichy, bohater czwartkowego (14.11) spotkania autorskiego w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczestników spotkania było tak dużo, że część z nich skorzystała z możliwości obserwowania spotkania na dużym ekranie zawieszonym w holu głównym MBP.
Alpinista i himalaista podzielił się z uczestnikami nie tylko opowieściami i anegdotami, ale także filmami z wypraw. Natomiast jeszcze przed spotkaniem w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jako gość audycji "Rewiry kultury", Leszek Cichy przyznał, że choć dziś górskie ośmiotysięczniki stały się bardziej atrakcyjne i dostępne, zdobywane są jednak łatwiejszymi drogami.
- Jeżeli mówimy o takim sportowym himalaizmie, to proszę mi wierzyć, on się bardzo, bardzo usportowił - mówił Leszek Cichy w audycji "Rewiry kultury". - W sensie bardzo jest profesjonalny, ale dotyczy to najwyżej kilkudziesięciu, wybitnych himalaistów. Himalaistów-sportowców, którzy wspinając się w Himalajach, próbują robić nowe drogi, może na niższe szczyty, bardzo trudne technicznie, z kolei też bardzo ryzykowne i bardzo niebezpieczne.
Dodajmy, że spotkanie z Leszkiem Cichym, które odbyło się dokładnie w rocznicę urodzin himalaisty, poprowadziła Agnieszka Zientarska, na co dzień dziennikarka Radia Opole 2 KULTURA.
A kolejnym wydarzeniem 17. Opolskiej Jesieni Literackiej będzie spotkanie z Urszulą Zajączkowską, poetką i botanikiem. Początek tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole w poniedziałek (18.11) o godzinie 18:00. Spotkanie będzie także częściowo transmitowane na antenie Radia Opole.