Radio Opole » 17. Opolska Jesień Literacka » Relacje z 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Relacje z 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

2019-11-13, 07:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ryszard Krynicki głównym bohaterem czwartego dnia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA]

Ryszard Krynicki podczas spotkania autorskiego w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Ryszard Krynicki podczas spotkania autorskiego w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Milczenie, nicość, język" - pod takim hasłem odbyło się wtorkowe (12.11) spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim, poetą, tłumaczem i wydawcą, uznawanym za jednego z najważniejszych twórców współczesnej poezji polskiej.
- Nowa Fala była bardzo dawno temu - mówił autor w specjalnym wywiadzie dla Radia Opole, przeprowadzonym w ramach audycji "Rewiry kultury". - I owszem, przyznaję się, czuję się poetą Nowej Fali. Ale też mam to poczucie, że każdy z nas, poetów z tego pokolenia, poszedł jednak swoją drogą, bo taka jest kolej losu.

Przypomnijmy, że Nowa Fala to grupa twórców (zwanych także Pokoleniem 68), dla których czas debiutu w drugiej połowie lat 60. zbiegł się z przeżyciem politycznych wydarzeń Marca'68 i Grudnia'70, czyli kryzysu zapoczątkowanego demonstracjami studentów rozbitymi przez oddziały Milicji Obywatelskiej i Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz krwawą pacyfikacją robotników na Wybrzeżu.

Ryszard Krynicki debiutował wierszami, w których posługiwał się obfitością środków. W trakcie spotkania autorskiego w Opolu wyjaśniał m.in. skąd się biorą zmiany w stylu pisania, objawiającym się obecnie użyciem mniejszej liczby słów.

- Cisza, to jest coś bardzo mi potrzebnego - mówił Krynicki. - Żyjemy jednak w czasach wrzasku cywilizacyjnego, wrzasku politycznego i tak dalej. To nie znaczy, że ja zmierzam do milczenia, bo cisza i milczenie, to są też różne rzeczy. Może wypowiadam się teraz w trochę inny sposób, niż czytelnicy tego oczekują od poety, bo dla mnie na przykład wydawanie książek należy do mojej pracy poetyckiej. Aczkolwiek może to jest tylko takie moje pobożne życzenie.

Wydarzenie poprzedzone otwarciem "Ogrodu literatury", odbyło się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) w Opolu w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej (OJL), a obszerny fragment był transmitowany na antenie Radia Opole. Spotkanie poprowadził Bartosz Suwiński, wcześniej jednak poeta Tomasz Różycki (który był bohaterem drugiego dnia OJL) wygłosił laudację na cześć Ryszarda Krynickiego.

Dodajmy, że uczestnicy czwartego spotkania OJL mieli także okazję wziąć udział w spotkaniu i autorskim oprowadzeniu po wystawie Oli Niepsuj, absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Grafiki Wydawniczej oraz Escola Superiore Artes Design i Faculdade de Belas Artes w Portugalii, uznawanej za jednego z najzdolniejszych ilustratorów i grafików. Na wystawie, zamieszczona w Galerii MBP "Zamostek", znalazły się wybrane plakaty do filmów i wydarzeń kulturalnych, kolaże, okładki książek i grafiki. W środowy (13.11) poranek (g. 9:00) artystka poprowadzi także warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach odsłony 17. Opolskiej Jesieni Literackiej (OJL) przeznaczonej właśnie dla młodszych odbiorców.

Natomiast kolejne, literackie spotkanie autorskie rozpocznie się (13.11) o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem gościem OJL będzie Marek Bieńczyk, pisarz, eseista, historyk literatury i tłumacz z języka francuskiego. Niespełna godzinna transmisja z tego wydarzenia będzie do usłyszenia na antenie Radia Opole, które jest patronem medialnym 17. Opolskiej Jesieni Literackiej.
Ryszard Krynicki (fragment zawarty w artykule)
Ryszard Krynicki (fragment ze spotkania zawarty w artykule)
Spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Zobacz także

2019-12-06, godz. 10:15, Kultura i rozrywka Poetycki debiut na finale 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Elżbieta Olak wystąpiła w czwartek (05.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prezentując swój debiutancki tom poezji 'Otulina'. Spotkanie z autorką, która na co dzień mieszka w Opolu i pracuje jako nauczyciel języka angielskiego… » więcej 2019-12-05, godz. 09:15, Kultura i rozrywka Literatura "wysokich lotów" tematem przedostatniego spotkania 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Publikacje wydane w ramach serii 'Literatura i egzystencja', a dotyczące twórczości Julii Hartwig, Czesława Miłosza i Andrzeja Stasiuka, były punktem wyjścia do dyskusji podczas środowego (04.12) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2019-12-04, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Opolska Jesień Literacka: kobiecość, szczęście i partnerstwo we współczesnej kulturze [ZDJĘCIA] Potrzeby i wyzwania w życiu współczesnych kobiet, ale też relacje między kobietami i budowanie zdrowych relacji partnerskich w związku - to tematy, jakie poruszyły Sylwia Stano i Roma Gąsiorowska na wtorkowym (03.12) spotkaniu z czytelnikami… » więcej 2019-12-02, godz. 22:38, Kultura i rozrywka Literatura w komunikacji międzyludzkiej? Mocne wejście w ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Poeta i felietonista, Wojciech Bonowicz, nominowany w 2001 roku do literackiej nagrody Nike za biografię poświęconą Józefowi Tishnerowi, był gościem poniedziałkowego (02.12) spotkania autorskiego, otwierającego ostatni tydzień 17… » więcej 2019-12-01, godz. 18:48, Kultura i rozrywka Spotkanie z Bonowiczem, Legeżyńską lub Gąsiorowską? Przed nami ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej! Przed nami ostatnie cztery spotkania autorskie tegorocznej, 17. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zwiększa się jednak liczba gości. Całość zakończy się 5 grudnia, spotkaniem z poetką i anglistką, Elżbietą Olak. » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »