Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto może głosować za granicą?
2019-09-24, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może głosować za granicą?

- Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą - wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Aby zagłosować za granicą, trzeba zgłosić ten zamiar właściwemu konsulowi. Należy to zrobić najpóźniej w trzecim dniu przed wyborami. W przypadku zbliżających się wyborów jest to więc czwartek 10 października.
Głsowanie za granicą
Głsowanie za granicą
Zgłoszenie konsulowi można przesłać mailem, faksem, listownie, można to zrobić ustnie, lub telefonicznie.

Imię, nazwisko, datę urodzenia, imię ojca, PESEL, adres zamieszkania za granicą, adres zamieszkania w Polsce, numer ważnego paszportu, datę i miejsce jego wydania a w państwach, do których można pojechać bez paszportu, można podać numer dowodu osobistego.

Za granicą można zagłosować także bez uprzedniego zgłoszenia tego zamiaru konsulowi.
Jeśli w kraju, w swojej gminie wyborca pobrał wcześnie zaświadczenie o prawie do głosowania możne, przedkładając to zaświadczenie zagłosować za granicą.

- Takie Zaświadczenia wydaje się do 11 października - przypomina dyrektor Tkacz.

W większości przypadków punkty głosowania są wyznaczone w ambasadach bądź konsulatach. Głosując za granicą w lokalu wyborczym otrzymamy listę kandydatów zarejestrowanych w okręgu Warszawa-Śródmieście.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »