Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-18, 12:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r.
Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Od zachwytu po krytykę - tak można w skrócie opisać komentarze, jakie się po niej pojawiły. Jedni mówili, że defilada była wielkim sukcesem i jednocześnie klęską separatystów śląskich, drudzy, że miejsce w jakim się odbyła, czyli Katowice, nie było przypadkowe, bo to okręg wyborczy premiera Mateusza Morawieckiego w zbliżających się październikowych wyborach do sejmu - tak stwierdził Grzegorz Schetyna lider Platformy Obywatelskiej.

Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej skomentował, że "Schetyna w ten sposób uwłacza pamięci Powstańców Śląskich. "Uwłacza pamięci tych ludzi, którzy 100 lat temu chwycili za broń dlatego, że chcieli żeby Śląsk, Górny Śląsk był częścią Polski".

I tak, ze święta polskiego wojska i rocznicy wybuchu powstania zrobiła się sprawa polityczna.
- Nie można nazwać tej defilady inaczej, jak defiladą wyborczą Mateusza Morawieckiego - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. - Koalicja Obywatelska nie będzie wykorzystywać żołnierzy, armii i symboli narodowych do kampanii - złożył zobowiązanie.

- Chciałbym, żeby te tematy (święta i rocznice przyp. red) były wyłączone z polityki i myślę, że polityką jest obrażanie 200 tys. mieszkańców Katowic i Górnego Śląska, którzy oglądali defiladę. Widzę tu piękne święto i mam nadzieję, że tego typu tradycja będzie kultywowana i będziemy się spotykać w innych miastach - powiedział Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy.

- Ta defilada, to był wiec wyborczy Mateusza Morawieckiego - uważa Robert Tistek z Kukiz'15. Zwrócił też uwagę na stan uzbrojenie polskiej armii.

- Dla mnie jest oczywiste, że jest to element kampanii wyborczej. Nie kwestionuję potrzeby pokazywania siły polskiej armii, ale w kontekście lokalizacji, determinuje to moją opinię - powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

- Jestem dumny z defilady, która przeszła ulicami Katowic - powiedział Arkadiusz Jasiński z Porozumienia. - Prezes Kaczyński startuje z Warszawy i gdyby defilada była tam, czy nie wzięlibyśmy tego, jako kampanii prezesa Kaczyńskiego - dodał.

- Dzisiaj PiS uśmiecha się w stronę śląska a w 2016 roku marszałek Kuchciński zabronił zorganizowania skromnej wystawy dotyczącej III Powstania Śląskiego - mówił Marcin Oszańca. Katowice to okręg wyborczy Mateusza Morawieckiego, Ślązaka z dziada pradziada - ironizował.

- 15 sierpnia 1920 roku polska armia zatrzymała bolszewików pod Warszawą. Nie rozumiem dlaczego uroczystości zorganizowano w Katowicach, kiedy jeszcze niedawno funkcjonariusze "dobrej zmiany" mówili, że Śląsk, to ukryta opcja niemiecka - powiedział z kolei Tomasz Kostuś z PO.

W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy także o rejestracji komitetów wyborczych.
W piątek PKW poinformowała, że zawiadomień o utworzeniu komitetu otrzymała 32! Zarejestrowano już 23 komitety wyborcze. Wśród zgłoszonych jest 5, które w nazwie mają bezpartyjność. O czym świadczy taka liczba zarejestrowanych komitetów i czy Polacy chcą odwrócić się od partii politycznych i wziąć sprawy w swoje ręce? Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-09-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Ten pan nie jest moim znajomym" - Bartek o inwestorze z Suchego Boru. Kubalańca: nie widzę nieprawidłowości przy procesie sprzedaży ośrodka - Inwestora, który nabył ośrodek w Suchym Borze nie znam, a z jego przedstawicielem rozmawiałem po raz pierwszy dwa tygodnie temu i nie jest moim znajomym, a jesteśmy mieszkańcami tej samej gminy - wyjaśniał w Radiu Opole przewodniczący… » więcej 2019-09-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać" - Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu… » więcej 2019-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeska rada miejska ma nowego przewodniczącego. Przed głosowaniem prawie połowa radnych opuściła salę obrad Janusz Wójcik od dziś (02.09) pełni funkcję przewodniczącego brzeskiej rady miejskiej. Tym samym zajął wolne miejsce po Jacku N., który po usłyszeniu zarzutów dotyczących przemocy rodzinnej, na początku sierpnia zrezygnował z… » więcej 2019-09-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Inna rzeczywistość, inne problemy, inne spojrzenie na politykę. Opolscy europarlamentarzyści o doświadczeniach z Brukseli Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej opowiadali w Loży Radiowej o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. » więcej 2019-09-02, godz. 14:24, Publicystyka w Radiu Opole Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu - Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »