Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-17, 14:15 Autor: Marek Świercz

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski
W trzeciej - ostatniej już - debacie kandydatów do Senatu zmierzyli się politycy, którzy kandydują z okręgu nr 51, obejmującego zachodnią część Opolszczyzny, czyli powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski. Byli to: urzędujący senator PiS Jerzy Czerwiński, poseł niezrzeszony Janusz Sanocki, kandydat KWW Przywrócić Prawo, a także burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, którego popierają trzy komitety (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). Nieobecny był kandydat niezależny Adam Mazguła.
W pierwszej części debaty kandydaci mówili o swoim programie. Jerzy Czerwiński postawił na grę drużynową i kontynuację prospołecznej polityki PiS. Osobiście chce się zająć sprawami związanymi z szeroko rozumianą polityką historyczną, czyli troską o dobre imię Polski (już wcześniej mocno angażował się w kształtowanie przepisów dekomunizacyjnych).

Janusz Sanocki stwierdził, że cały jego komitet (wystawia siedmiu kandydatów do Senatu) ma jeden fundamentalny postulat: taką zmianę prawa wyborczego, by każdy obywatel mógł kandydować do Sejmu bez potrzeby zapisania się do którejś z partii. Jego zdaniem, obecny kodeks wyborczy jest niekonstytucyjny, bo odbiera Polakom bierne prawo wyborcze.

Jan Woźniak stwierdził, że jako kandydat związany z lewicą pozytywnie ocenia prospołeczny program PiS, ale osobiście chce się w Senacie skupić na takiej zmianie prawa, które zwiększy kompetencje samorządów w sferze kreowania lokalnej polityki (na przykład w zakresie planowania przestrzennego).

W drugiej turze kandydaci zadawali sobie pytania. Sanocki był pytany o to, dlaczego akurat teraz uznał, że kodeks wyborczy jest niezgodny z konstytucją i czy jest aby na pewno przekonany, że dobrze odczytał konstytucję RP. Sanocki odparł, że był o tym przekonany już kilka lat temu, ale dopiero niedawno otrzymał oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej i na jego podstawie mógł przygotować wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego.

Woźniak był pytany o to, czy nie szkoda mu samorządu, z którym związany jest od dawna. Burmistrz Otmuchowa odpowiedział, że w Senacie uzyska dodatkowe możliwości działania na rzecz samorządu i lokalnych społeczności. Czerwiński dociekał, jak Woźniak - popierany przez trzy ugrupowania - zachowa się przy głosowaniu ustaw, co do których ugrupowania te mogą mieć różne zdanie. Usłyszał w odpowiedzi, że Woźniak po prostu będzie się kierował własnym sumieniem.

Z kolei Czerwiński został zapytany przez Woźniaka, dlaczego jego relacje z lokalnymi samorządami były raczej powierzchowne. Czerwiński odparował, że nigdy nie został przez Woźniaka poproszony o spotkanie, bo gdyby był, to na pewno zaproszenie by przyjął. Sanocki, nawiązując do pytania o głosowanie zgodne z przekonaniami, spytał Czerwińskiego, czemu PiS wycofał się z nowelizacji ustawy o IPN. Senator PiS tłumaczył, że ustawa ta została zakwestionowana przez TK z powodu poprawki zgłoszonej przez ruch Kukiz '15 (chodziło o definicję zbrodni ukraińskich), ale on sam zadbał o to, by poprawkę doprecyzować i ma nadzieję, że uda się ją przyjąć jeszcze teraz.

Zobacz także

2019-10-10, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Sławomir Kłosowski deklaruje pracę na rzecz kombatantów, Sybiraków, osób represjonowanych i współpracę z senatorem Czerwińskim Sławomir Kłosowski, kandydat PiS na posła, chce kontynuować pracę, którą rozpoczął senator partii rządzącej Jerzy Czerwiński na rzecz kombatantów, Sybiraków i osób represjonowanych w okresie okupacji. Sławomir Kłosowski o… » więcej 2019-10-10, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Ryszard Galla w Radiu Opole: "Przedstawiciele mniejszości niemieckiej to lojalni obywatele" - Powinniśmy głosować na tych, którzy są jak najbliżej nas, a my - jako komitet Mniejszość Niemiecka - pracujemy na rzecz całego regionu bez względu na pochodzenie - przekonywał dziś w 'Poglądach i osądach' poseł Ryszard Galla… » więcej 2019-10-10, godz. 11:01, Publicystyka w Radiu Opole Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odnosi coraz więcej sukcesów na arenie międzynarodowej a on, jak widać… » więcej 2019-10-10, godz. 10:59, Wiadomości z regionu Ostatnia transza pieniędzy z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych przekazana do opolskich gmin i powiatów Blisko 10 milionów złotych trafiło do pięciu opolskich samorządów w ramach rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. Z dofinansowań skorzystały trzy powiaty i dwie gminy, który zrealizują łącznie siedem inwestycji. » więcej 2019-10-10, godz. 10:15, Wiadomości z regionu "Mamy wspólne cele i pokażemy to w przyszłym sejmie". Kandydatka Lewicy w Radiu Opole - Dla nas przyszły sejm będzie miejscem, w którym pokażemy po co Polsce jest lewica - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marcelina Zawisza, 'jedynka' na liście Lewicy do sejmu. » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »