Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-07-22, 14:37 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy

Ryszard Wilczyński w "Loży Radiowej" (22.07.2019)
- W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własnej tożsamości, to wiedziałem, że to jest koniec. Nie miałem najmniejszych złudzeń - powiedział w Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński pytany o fiasko rozmów na temat wielkiej zjednoczonej opozycji.
Poseł PO ocenił też ostatnie zajścia podczas Marszu Równości w Białymstoku. – Stało się coś zupełnie dramatycznego i zdarzyło się to na podłożu owych słynnych wlepek „Strefa wolna od LGBT” czyli tak naprawdę podżegania do wykluczenia, a może i nawet nienawiści na tle orientacji seksualnej. To pokazuje, że rodzi nam się faszyzm, po prostu. Jednym z pierwszych kroków to jest wykluczanie ludzi, etykietowanie ich, jak tramwaje tylko dla białych - mówił poseł Wilczyński i ocenił, że reakcja państwa była "umiarkowana", a Kościoła " zastanawiająca". - Doszliśmy do niezwykle niebezpiecznego miejsca. Jeśli nie zrobimy czegoś zasadniczego, czyli nie odsuniemy tej ekipy to będzie gorzej, bo to eskaluje.

A jak podział opozycji zmieni scenariusz bitwy wyborczej? - Będzie trochę jak pod Grunwaldem, z jednej strony zwarta armia krzyżacka, a z drugiej podzielona na segmenty armia dowodzona przez króla Jagiełłę. Arbitrem w jakimś sensie jest D'Hondt - powiedział Ryszard Wilczyński.

Były wojewoda opolski zdradził, że idzie do wyborów także z własnymi pomysłami na Polskę lokalną. Nazwał ją "szósteczką Wilczyńskiego".

- Polska zaczyna się na progu domu. I tam zaczyna się obszar, gdzie możemy coś zmieniać. Sąsiedzkość, mała wspólnota, ona może być nośnikiem wielkich rzeczy. I tak naprawdę od tego, co się zdarzy zaraz za progiem naszego domu, liczy się to, czy my jesteśmy zadowoleni z życia, z siebie nawzajem, z tego z czego korzystamy przez 90 % naszego czasu - mówił Ryszard Wilczyński, jednak konkretnych pomysłów nie chciał jeszcze zdradzać.

- Liczymy na zwycięstwo z PiS-em, chcemy 5-6 mandatów. Chciałbym, żeby listy były budowane z poczuciem wzajemnej synergii. Patrzę na to ze spokojem, bo wydaje mi się, że lista będzie dobra, na miarę oczekiwań wyborców - mówił gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-08-23, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkali się z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, którzy objeżdżają… » więcej 2019-08-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu "To czas wielkiej mobilizacji. Bezpośrednia rozmowa daje najwięcej". Bus Prawa i Sprawiedliwości zatrzymał się w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Opole to kolejne z miejsc, które pojawiło się dziś (23.08) na trasie busa Prawa i Sprawiedliwości. Od rana Violetta Porowska, startująca z pierwszego miejsca w okręgu opolskim, spotyka się z mieszkańcami, żeby rozmawiać o regionie… » więcej 2019-08-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Bus PiS odwiedził Nysę. "Mieszkańcy wyrażają poparcie i życzliwość" 500 plus, wyższe emerytury, ale także uczciwość i konsekwencja - to najczęstsze argumenty nyskich zwolenników PiS, którzy przyszli pod Wieżę Ziębicką, aby wyrazić poparcie dla ekipy rządzącej. W samo południe zajechał tam BUS… » więcej 2019-08-23, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia 'Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej'. Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca. » więcej 2019-08-23, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej? Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych. » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »