Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-10, 09:21 Autor: Marek Świercz

Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych

Marcelina Zawisza o kampanii wyborczej i spójności programowej lewicowej koalicji
Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu
- Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w sprawie wspólnego programu i będziemy go realizować w parlamencie. Dla nas jest oczywiste, że są takie rzeczy, które nas łączą. To są kwestie dotyczące ochrony zdrowia, transportu publicznego, bezpieczeństwa kobiet, edukacji,oświaty i kultury. Będziemy wspólnie głosować, wspólnie składać te projekty. Będziemy w przyszłym Sejmie pokazywać, po co Polsce potrzebna jest lewica. Potrzebujemy lewicy, która będzie nie tylko punktować władzę, ale która będzie w stanie budować szerokie porozumienie - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD w wyborach do Sejmu.

Nasz gość zapewnia, że porozumienie trzech lewicowych ugrupowań - mimo pewnych dzielących je "drobnych różnic programowych" - nie skończy się po wyborach.

- Są wśród nas ateiści, są wśród nas protestanci, są też katolicy. I myślę, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że musimy mieć świeckie państwo, rozdział Kościoła od państwa, że Kościół musi być opodatkowany i nie może mieć przywilejów, którymi cieszy się obecnie. Kościół powinien być traktowany tak jak wszystkie inne organizacje pozarządowe i wyznaniowe - przekonywała Zawisza.

Naszego gościa zapytaliśmy także o inne kwestie światopoglądowe, takie jak stosunek do aborcji czy prawa osób LBGT.

- Jesteśmy za tym, by bezpieczna aborcja na żądanie kobiety była dostępna do 12 tygodnia ciąży. Tak jest w większości krajów Unii Europejskiej.I taki projekt ustawy będziemy wprowadzać w najbliższej kadencji parlamentu - stwierdziła Zawisza. - jeśli chodzi o związki partnerskie, stoimy na stanowisku, że wszyscy powinni mieć takie sama prawa, więc także związki jednopłciowe powinny mieć prawo do zakładania rodzin.

Zapytana o globalne ocieplenie i przyszły model energetyki, Zawisza stwierdziła, że Polska musi zrobić wszystko w celu powstrzymania nadchodzącej katastrofy klimatycznej.

- Musimy odejść od energetyki węglowej już na pewno zrezygnować z importu węgla. Nasza energetyka powinna być oparta o atom i odnawialne źródła energii a unia powinna nam pomóc finansowo w przeprowadzeniu tej gospodarczej rewolucji. Ludzie zatrudnieni dziś w kopalniach i w elektrowniach węglowych powinni znaleźć pracę w energetyce odnawialnej - stwierdziła.
Ryszard Galla o programie politycznym Mniejszości Niemieckiej
Ryszard Galla, lider listy Mniejszości Niemieckiej
- Opolszczyzna jest częścią Polski i praca na rzecz regionu jest także pracą na rzecz Polski. Dlatego powinniśmy głosować na tych, którzy są jak najbliżej nas. A my, jako Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka, pracujemy na rzecz całego regionu bez względu na to, jakie kto ma pochodzenie. Wytykanie nam, że tworzymy etniczny komitet, jest swego rodzaju stygmatyzowaniem. Bardzo mi się to nie podoba. Widzimy to szczególnie w ostatnim okresie, na przykład na Facebooku - mówił w "Poglądach i osądach" poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, jedynka na liście KWW MN w wyborach do Sejmu.

Galla podkreśla, że polscy Niemcy są lojalnymi obywatelami i nie mogą być traktowani jako zakładnicy w sporach o prawa Polonii w Niemczech (mowa tu o tak zwanej zasadzie wzajemności).

- W czasie kampanii wyborczej kandydaci często się licytują, kto ile pieniędzy załatwił dla regionu. My nie jesteśmy organizacją polityczną, nie jesteśmy na garnuszku budżetu państwa, ale nasza działalność to wartość dodana, naprawdę dużo dla regionu robimy - stwierdził Galla.

Naszego gościa zapytaliśmy także o najważniejsze punkty programu Mniejszości Niemieckiej.

- Przede wszystkim troska o tożsamość, w tym o naukę języka niemieckiego, która ma znaczenie nie tylko tożsamościowe. Z naszych obserwacji wynika, że dobra znajomość języka niemieckiego, także biznesowego, jest bardzo ważna dla przedsiębiorców z kapitałem niemieckim, którzy chcą inwestować na Opolszczyźnie - odpowiedział Galla. - Chcemy także zadbać o jak najlepszą infrastrukturę, ukułem nawet takie hasło "niemiecka jakość na polskich drogach". Dla mnie ważna jest także rewitalizacja szlaku odrzańskiego.

Galla przyznał, że od początku lat 90. minionego wieku, kiedy to mniejszość dopiero organizowała swoje struktury, liczba jej wyborców znacząco spadła, ale podkreślał także, że w ostatnim okresie ten spadek udało się zatrzymać.

- Odnotowaliśmy nawet pewien wzrost poparcia, szczególnie w wyborach samorządowych - stwierdził. - Cały czas apelujemy o jak najwyższą frekwencję, także dlatego, żeby uzyskany przez naszych mandat był naprawdę mocny. Na jaki wynik liczymy? Jak najlepszy.

Zobacz także

2019-09-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Ten pan nie jest moim znajomym" - Bartek o inwestorze z Suchego Boru. Kubalańca: nie widzę nieprawidłowości przy procesie sprzedaży ośrodka - Inwestora, który nabył ośrodek w Suchym Borze nie znam, a z jego przedstawicielem rozmawiałem po raz pierwszy dwa tygodnie temu i nie jest moim znajomym, a jesteśmy mieszkańcami tej samej gminy - wyjaśniał w Radiu Opole przewodniczący… » więcej 2019-09-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać" - Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu… » więcej 2019-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeska rada miejska ma nowego przewodniczącego. Przed głosowaniem prawie połowa radnych opuściła salę obrad Janusz Wójcik od dziś (02.09) pełni funkcję przewodniczącego brzeskiej rady miejskiej. Tym samym zajął wolne miejsce po Jacku N., który po usłyszeniu zarzutów dotyczących przemocy rodzinnej, na początku sierpnia zrezygnował z… » więcej 2019-09-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Inna rzeczywistość, inne problemy, inne spojrzenie na politykę. Opolscy europarlamentarzyści o doświadczeniach z Brukseli Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej opowiadali w Loży Radiowej o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. » więcej 2019-09-02, godz. 14:24, Publicystyka w Radiu Opole Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu - Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »