Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-15, 10:00 Autor: Maria Klusik

Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę

Rafał Bartek [fot. Marcin Skomudek]
Rafał Bartek [fot. Marcin Skomudek]
- Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem przewodniczący sejmiku Rafał Bartek.
Rafał Bartek dodał, że udało się pozyskać bardzo podobny procentowo wynik do tego sprzed czterech lat i także pozyskać nowych wyborców co dla "listy mniejszościowej" jest dużym sukcesem.

- Oczywiście pozostaje zawsze pewien niedosyt. Apetyty były większe, niemniej jednak musimy spojrzeć realnie. Kampania mocno zdominowana przez tematy centralne, my tymczasem jedyne w Polsce ugrupowanie, czy jedyny komitet zupełnie regionalny, więc przebijanie się z tymi tematami regionalnymi, to jest na prawdę ogromne wyzwanie. I to czuliśmy przez ostatni miesiąc, że to na prawdę nie jest, nie jest łatwe.

W ocenie Rafała Bartka, który ubiegał się o miejsce w senacie, wybory do wyższej izby parlamentu są bardzo spersonalizowane. W przypadku wyborów do wyższej izby parlamentu startował z "trudnego" jak to określił okręgu:

- Myśmy wiedzieli, ze okręg jeżeli chodzi o senacki, że to jest dla nas trudny okręg ze względu na dominację jednak miasta Opola, ale wynik prawie 19 tysięcy głosów oddane na kandydata mniejszości, to jest też powód jak gdyby do zadowolenia - dodaje.

- Musimy teraz przeanalizować wyniki w wyborach do sejmu i senatu - dodał poranny gość Radia Opole.

Za cztery lata skumulują się w jednym roku wybory samorządowe i parlamentarne, co niewątpliwie będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym jak i personalnym. Jedynym parlamentarzystą nowej kadencji reprezentującym Mniejszość Niemiecką będzie - tak jak to miało miejsce do tej pory - poseł Ryszard Galla.

Rafał Bartek przyznał, że KWW Mniejszość Niemiecka na sfinansowanie kampanii zaciągnął kredyt, który teraz trzeba spłacić.
Rafał Bartek
Rafał Bartek

Zobacz także

2019-10-16, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - zasadzie wzajemności - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, czyli Rafał… » więcej 2019-10-16, godz. 06:52, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy nowej lewicy: świeżo upieczona posłanka Marcelina Zawisza (polityczka Lewicy… » więcej 2019-10-15, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Lewicy Razem. Liderka opolskiej listy Lewicy podziękowała dzisiaj wyborcom za głosy oraz zaufanie. » więcej 2019-10-15, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startując z pierwszego miejsca list Koalicji Obywatelskiej zdobył 40 tysięcy głosów… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »