Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-13, 07:52 Autor: Monika Matuszkiewicz

Wybory parlamentarne na Opolszczyźnie ruszyły zgodnie z planem. Wszystkie lokale wyborcze są otwarte

Wybory parlamentarne 2019 [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wybory parlamentarne 2019 [fot. Agnieszka Stefaniak]
- Na Opolszczyźnie wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem o godzinie 7.00 - poinformował Radio Opole Cezary Obermajer, komisarz wyborczy w Opolu. Na terenie całego województwa mamy ich 881, w tym w Opolu 82. Przypomnijmy, aby móc zagłosować trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości. Może być to: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.
Lokale wyborcze będą czynne do 21.00. Polacy wybierają 460 posłów IX oraz 100 senatorów X kadencji parlamentu.

- Nie mamy żadnych informacji, które wskazywałyby na to, że jakiś lokal nie został otwarty - mówi Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w Opolu. - Zdarzały się sytuacje losowe, o których też jesteśmy na bieżąco informowani, gdzie pojedynczy członkowie obwodowych komisji nie stawili się. W żadnym przypadku nie sparaliżowało to działalności komisji, która może działać w składzie mniejszym.

W lokalu wyborczym każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, są listy z kandydatami na posłów. Na drugiej nazwiska kandydatów na senatorów. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku "x", czyli dwóch przecinających się linii, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

W wyborach do sejmu wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W ten sposób wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. W wyborach do senatu wyborca stawia znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata. Kadencje sejmu i senatu trwają 4 lata. Rozpoczynają się w dniu zebrania się sejmu na pierwsze posiedzenie.

- Udając się do lokalu wyborczego bierzemy ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Mamy dwie karty do głosowania, jedna jest do sejmu, druga do senatu. Zaznaczamy jedną osobę, umieszczając krzyżyk w środku - mówi Maria Turecka, przewodnicząca z komisji wyborczej lokalu nr 58 w Opolu.

- Każdy głos jest ważny, niezależnie od tego, jaką ktoś wyraża opinię, czy przekonanie, ale jeżeli ktoś nie podchodzi do głosowania, to nie ma prawa ani narzekać, ani wyrażać krytycznych opinii w jakiejkolwiek sprawie - mówi pani Anna, mieszkanka Opola, która już uczestniczyła w głosowaniu.

- Każdy głos się liczy, jeżeli chcemy decydować o losach tego kraju, to naszym obowiązkiem jest zagłosować. Kto nie idzie ten myślę, że nie myśli, albo nie ma czasu, albo nie myśli - mówi Włodzimierz Skórzewski, mieszkaniec Opola.

Do godziny 21.00 obowiązuje cisza wyborcza. W trakcie jej trwania zabroniona jest agitacja wyborcza. W praktyce oznacza to, że nie można zwoływać zgromadzeń publicznych, zachęcać do głosowania w określony sposób czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zakazane jest także publikowanie sondaży wyborczych.
Cezary Obermajer
Maria Turecka
mieszkańcy Opola

Zobacz także

2019-09-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Trzy konferencje dla ofiar wymiaru sprawiedliwości. Poseł Janusz Sanocki chwali się sukcesami kończącej kadencji - Wdrożenie w życie jednej z interpelacji, to jeden z moich sukcesów w tej kadencji sejmu - powiedział gość 'Loży Radiowej' poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. » więcej 2019-09-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Pracy jest dużo". Poseł Jerzy Naszkiewicz podsumował trzy miesiące pracy w Sejmie Jest posłem od czerwca tego roku, ale pracy ma sporo - Jerzy Naszkiewicz, poseł PiS z Głubczyc w Sejmie zastąpił Patryka jakiego, który trafił do Brukseli. » więcej 2019-09-09, godz. 14:17, Publicystyka w Radiu Opole Jerzy Naszkiewicz o krótkiej lecz intensywnej aktywności poselskiej, swoim pomyśle na kampanię i interwencji ws. targowiska Centrum w Opolu - Wybory to jedna wielka niewiadoma. Preferowane są pierwsze miejsca, ale przecież nie jest powiedziane, że ktoś z miejsca kolejnego nie może zostać posłem. Przykładem jest Patryk Jaki - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz… » więcej 2019-09-09, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Stop LGBT - w obronie tradycyjnej rodziny". Janusz Kowalski przedstawia wyborcze zobowiązanie i otrzymuje poparcie Beaty Kempy Europosłanka Beata Kempa popiera kandydata Prawa i Sprawiedliwości na posła Janusza Kowalskiego. Na konferencji prasowej politycy podkreślili, że łączą ich wspólne sprawy, jak walka o polską energetykę i przeciwdziałanie coraz… » więcej 2019-09-09, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Jarosław Gowin o propozycjach swojego ugrupowania. "Polacy zasługują na wyższe płace" - Bardzo dużo elementów prorozwojowych jest w programie Zjednoczonej Prawicy - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. » więcej
61626364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »