Przypomnijmy: Opolszczyzna jest w jednym okręgu z Dolnym Śląskiem, na którym mieszka cztery razy więcej wyborców. W wyborach w 2004 roku mandat zdobył wystawiony przez AWS i popierany przez MN Stanisław Jałowiecki. W dwóch kolejnych kadencjach nasz region reprezentowała Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej, która startowała z drugiego, czyli "biorącego" miejsca.
Debatę rozpoczęliśmy od mniejszych ugrupowań. Roman Kolek z MN stwierdził, że mniejszość nie wystawia swojego kandydata, ale prawdopodobnie wesprze Andrzeja Bułę, reprezentanta Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, SLD, PSL, Zieloni), który zwrócił się o takie poparcie. Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski powiedziała, że w naszym 12 okręgu kandydatem jej ugrupowania jest Beata Kempa, ale partia będzie wspierała wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy. Piotr Pańcześnik z Porozumienia stwierdził, że jego partia będzie miała swojego człowieka na listach, będzie to prawdopodobnie dolnośląski przedsiębiorca robiący interesy także na Opolszczyźnie. Podobnie będzie w przypadku Nowoczesnej, przy czym Łukasz Dymek zadeklarował mocne poparcie tej partii dla marszałka Buły. Paweł Grabowski z Kukiz '15 (sam kandyduje z dalszego miejsca) przekonywał, że rękawicę podjąć trzeba, choć ordynacja jest dla naszego regionu mocno niesprzyjająca. Agnieszka Zagola PSL rekomendowała kandydatkę PSL, sekretarz powiatu brzeskiego Genowefę Prorok, jako doświadczonego samorządowca.
Wolę zwycięstwa zadeklarowały za to największe ugrupowania. Violetta Porowska z PiS stwierdziła, że wszystkie badania dają prawicy w naszym okręgu trzy mandaty i wszystko wskazuje na to, że ten trzeci mandat przypadnie startującemu właśnie z 3. miejsca Sławomirowi Kłosowskiemu z Opolszczyzny. Dodała także, że startujący z gorszego miejsca kandydat opozycji szans raczej nie ma. Ryszard Wilczyński z PO ripostował, że wyborcy są coraz bardziej świadomi i kierują się nazwiskiem kandydata, a nie miejscem na liście, dlatego powszechnie znany marszałek Andrzej Buła z pewnością zdobędzie mandat europosła. Ważne, podkreślił Wilczyński, by powtórzył się wynik z wyborów samorządowych, w których Koalicja Obywatelska dostała 105 tysięcy głosów.
Uczestnicy programu dyskutowali także o tym, czy te wybory mogą - i czy powinny - zmienić Unię Europejską.
Gośćmi Marka Świercza byli: Paweł Grabowski (Kukiz '15), Ryszard Wilczyński (PO), Agnieszka Zagola (PSL), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Piotr Pańcześnik (Porozumienie), Łukasz Dymek (Nowoczesna) i Roman Kolek (MN).