Radio Opole » O polskość Śląska Opolskiego » O polskość Śląska Opolskiego

O polskość Śląska Opolskiego

Wiktor Krzewicki [fot. Paweł Stauffer]
Wiktor Krzewicki [fot. Paweł Stauffer]
Pięciominutowy cykl audycji poświęconych historii Śląska ze szczególnym uwzględnieniem Opolszczyzny. W programie toczy się opowieść o walce Ślązaków o polskość Śląska. To felietony poświęcone historii od czasów najdawniejszych do współczesnych. Prezentujemy mało znane fakty z dziejów Śląska, w tym terenów obecnego województwa opolskiego.

W audycjach przypominamy sylwetki zapomnianych Polaków i ich działalność na rzecz przyłączenia Śląska do Polski, a także udział w walce o niepodległość Polski.

Znalazło się także miejsce na popularyzację kultury śląskiej na przestrzeni wieków, przede wszystkim nawiązującej do tradycji piastowskiej w tej części regionu. Jest też mowa o wieloetniczności i wielokulturowości (gwara, zwyczaje, obrzędowość).

Cykl odwołuje się również do spopularyzowanego przez Stanisława Wasylewskiego – wybitnego pisarza i publicystę, Kresowianina, ale i Opolanina – pojęcia Śląska Opolskiego. Właśnie pod takim tytułem w okresie II Rzeczypospolitej ukazała się chyba najsłynniejsza jego książka zatytułowana „Na Śląsku Opolskim”.

Do słuchania, w każdą sobotę o godz. 7:40 w audycji Mamy weekend zaprasza Wiktor Krzewicki. Do autora można napisać tu:
wiktor.krzewicki@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »