Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości…
2021-09-01, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze

Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w której autor ukazuje, że Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.
Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Zobacz także

2021-09-10, godz. 19:00 Halina Nabrdalik o działalności "Wspólnoty Polskiej" Tym razem rozmowa z Haliną Nabrdalik - prezesem opolskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej". Porozmawialiśmy o "Wspólnocie Polskiej". Przypomnieliśmy historię… » więcej 2021-09-09, godz. 19:00 Dr Sylwia Gawłowska o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji Matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyński… W czwartkowej (09.09) audycji "O kulturze - debata" rozmawialiśmy miedzy innymi o prudnickich uroczystościach towarzyszących beatyfikacji Matki Róży Czackiej… » więcej 2021-09-08, godz. 19:00 Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata… » więcej 2021-09-07, godz. 19:00 Barbara Giedrojć o kulturze naszych przodków W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o kulturze naszych przodków - m.in. o rodzinnej kulturze, o pamięci, którą buduje naszą tożsamość. Gościem Katarzyny… » więcej 2021-09-06, godz. 19:00 Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Bożeną Pietrzak Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Bożeną Pietrzak, która jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i diabetologii, ponadto jest etnomuzykologiem… » więcej 2021-09-04, godz. 14:01 "O kulturze - debata" (03.09.2021) W audycji przypomnieliśmy sylwetkę poetki Ireny Bobowskiej. Drugim bohaterem audycji bęył Mieczysław Fogg. Poza tym opowiedzieliśmy o jednym z najbardziej… » więcej 2021-09-04, godz. 13:49 "O kulturze - debata" (02.09.2021) Tym razem przypomnimy sylwetki dwóch niezwykłych, ale zapomnianych pisarek Stefanii Niny Grodzieńskiej-Jurandot i Zofii Dromlewiczowej. Będzie też o twórczości… » więcej 2021-08-31, godz. 19:00 Agnieszka Dirks o tym, jak zaprojektować miejsce pracy, aby czuć się w nim dobrze Przestrzeń na nas wpływa - to wiadomo nie od dziś. Jak zaprojektować miejsce pracy, aby czuć się w nim dobrze, być skoncentrowanym i produktywnym? O to… » więcej 2021-08-31, godz. 09:34 O nadziejach, obawach i dużej ilości niewiadomych związanych z nowym rokiem szkolnym We wrześniu, jak zwykle rozpoczyna się nowy rok szkolny. O swoich nadziejach, obawach i dużej ilości niewiadomych opowiedzieli rodzice opolskich uczniów:… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »