Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości…
2021-09-01, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze

Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w której autor ukazuje, że Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.
Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Zobacz także

2021-10-13, godz. 13:50 Anna Karasińska o eksperymentalnym teatrze Było o teatrze eksperymentalnym Anny Karasińskiej. Artystka opowiadała jak tworzy spektakle oparte na żywej interakcji pomiędzy osobami zaproszonymi do udziału… » więcej 2021-10-11, godz. 19:01 Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką. Od 1982 r. związana była ze Studiem Piosenki w Klubie Park. W 1983 została jedną z laureatek… » więcej 2021-10-08, godz. 19:00 Barbara Sypko m.in. o projekcie Archiwa Rodzinne Niepodległej Tym razem gościem audycji była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy m.in… » więcej 2021-10-07, godz. 19:01 Krystian Kobyłka o kondycji teatrów lalek W czwartkowym programie "O kulturze" debata rozmawialiśmy o kondycji teatrów lalek. A wszystko to przy okazji XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek… » więcej 2021-10-06, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Co wieś to inna pieśń" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-10-05, godz. 19:00 Barbara Kąkol o tradycyjnym rękodziele, stroju, gwarze i tożsamości Kaszubów W dzisiejszym programie odwiedziliśmy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i rozmawialiśmy z jego dyrektorką Barbarą Kąkol. Zapytaliśmy o tradycyjne rękodzieło… » więcej 2021-10-04, godz. 19:00 Zbigniew Hałat o nowej etyce, która ma wpływ na kulturę O nowej etyce, która ma wpływ na szeroko pojętą kulturę - spotkanie ze Zbigniewem Hałatem – polskim lekarzem, specjalistą epidemiologiem, publicystą… » więcej 2021-10-01, godz. 19:00 Barbara Giedrojć m.in. o ulotkach z przeszłości, pocztówkach i śląskich czasopismach Tym razem naszym gościem była Barbara Giedrojć z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Rozmawialiśmy o ulotkach z przeszłości, pocztówkach i śląskich… » więcej 2021-09-29, godz. 19:00 Jak oni śpiewają? Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-09-28, godz. 19:06 Jacek Wakar podsumowuje 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" Za nami 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". W konkursie udział wzięło dziesięć spektakli - opolska publiczność obejrzała ich dziewięć… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »