Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Dr Tomasz Nowak m.in. o tym co dzieje się z folklorem…
2021-02-15, 19:05 Autor: Jacek Mielcarek

Dr Tomasz Nowak m.in. o tym co dzieje się z folklorem muzycznym kiedy trafi na scenę oraz rozmowa z Bernardem Malskim, bębnistą i skrzypkiem

Festiwalu muzyki tradycyjnej podczas warsztatów instrumentalno-tanecznych w Gnojnicy [fot. Bogdan Augustyniak]
Festiwalu muzyki tradycyjnej podczas warsztatów instrumentalno-tanecznych w Gnojnicy [fot. Bogdan Augustyniak]
Rozmowa z etnomuzykologiem i antropologiem tańca dr Tomaszem Nowakiem o tym, kto jest ludem, a kto nie jest? Czy lud jeszcze istnieje w wymiarze przemieszania kultur? co dzieje się z folklorem muzycznym kiedy trafi na scenę?
Dodatkowo wywiad z Bernardem Malskim, bębnistą (grał na małym zestawie perkusyjnym, tak zwanym dżazie) oraz skrzypkiem. Był świetnym tancerzem (występuje na płycie tańce polskie Grażyny Dąbrowskiej). Prezentował unikatowy styl bębnienia obecny w 60. i 70. latach na weselach i potańcówkach w Rzeszowskiem. Świetny gawędziarz.

Zobacz także

2021-08-27, godz. 19:00 O twórczości Marii Szypowskiej Tym razem wspomnieliśmy twórczość Marii Szypowskiej, Henryka Stroki i Zbigniewa Neugebauera. Było też o jednym z najsłynniejszych pisarzy brytyjskich C.S.Foresterze… » więcej 2021-08-26, godz. 19:00 O kulturze - debata o znanych i zapomnianych powieściopisarzach Tym razem bohaterami audycji byli znani powieściopisarze Irving Stone, Mika Waltari i Julio Cortazar. Poza tym przypomnieliśmy też sylwetki i twórczość zapomnianych… » więcej 2021-08-25, godz. 19:11 Historia jednego z największych muzeów kultury indiańskiej w Wymysłowie W Polsce znajdują się jedne z większych zbiorów kultury indiańskiej w Europie. To za sprawą Jana Kłodzińskiego z Wymysłowa, który założył Muzeum Indiańskie… » więcej 2021-08-26, godz. 14:18 Bogna Szafraniec o fascynacji pracami Marii Bujakowej Z Bogną Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o Marii Bujakowej, polskiej artystce, która specjalizowała się w tkaninie artystycznej, była… » więcej 2021-08-23, godz. 19:01 Drugie spotkanie z Januszem Prusinowskim - dyrektorem artystycznym Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Drugie spotkanie z Januszem Prusinowskim - skrzypkiem, instrumentalistą, kompozytorem, badaczem folkloru, dyrektorem artystycznym Festiwalu Wszystkie Mazurki… » więcej 2021-08-20, godz. 19:00 Wspominamy jednego z najbardziej znanych polskich powieściopisarzy, jakim był Bolesław Prus W audycji mówiliśmy o Janie Gerhardzie i Kazimierzu Dziewanowskim. Wspomnieliśmy też powstańca styczniowego, ale przede wszystkim jednego z najbardziej znanych… » więcej 2021-08-19, godz. 19:00 Przypomnienie sylwetek Melanii Parczewskiej, Jacka Salija i Jerzego Andrzejewskiego Tym razem w audycji mówiliśmy o Melanii Parczewskiej, Jacku Saliju, ale także o autorze powieści "Popiół i diament" Jerzym Andrzejewskim. Przypomnieliśmy… » więcej 2021-08-18, godz. 19:00 Katarzyna Rabęda o życiu w Islandii Na Islandii mieszka ok. 20 000 Polaków. Co takiego przyciąga ich w tej wyspie? Jak wygląda życie w przestrzeni "ognia i lodu"? Jakim językiem posługują… » więcej 2021-08-17, godz. 19:01 Dr Piotr Leśniak o zrozumieniu wrażliwości W dzisiejszej audycji przyjrzeliśmy się wrażliwości. Spojrzeliśmy na nią z filozoficznego i kulturowego punktu widzenia. Wraz z dr. Piotrem Leśniakiem odpowiedzieliśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 19:00 Spotkanie z Januszem Prusinowskim – skrzypkiem, instrumentalistą, kompozytorem Spotkanie z Januszem Prusinowskim – skrzypkiem, instrumentalistą, kompozytorem, badaczem folkloru, dyrektorem artystycznym Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »