Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+)

Posłuchaj debaty

2021-06-23, 19:03

Alicja Kubiak i Jan Kurzela o tym, czego uczą nas inne kultury

Afryka oczami opolskiej podróżniczki
Afryka oczami opolskiej podróżniczki
Afryka oczami opolskiej podróżniczki
Afryka oczami opolskiej podróżniczki
Dziś w audycji było o tym, czego uczą nas inne kultury, o drodze, która porzuca europocentryczne spojrzenie na świat oraz o tym, jak spotykać się z innymi. Jak to jest być "obcym" w społeczności? Czy podróż może stać się sposobem poznania siebie w odmiennych kulturowych narracjach? Na te pytania odpowiadali, podróżnicy, autorzy książek: Alicja Kubiak i Jan Kurzela, którzy odwiedzili ludożerców w Papui, Nowej Gwinei; Arkady Fiedler, który jako pierwszy odbył podróż samochodem elektrycznym przez Afrykę; Adam Kwaśny, który opisał Kubę - jako wyspę spotkań i bogów; Bartosz Rubik, który podróżował po Ameryce Południowej, przyglądając się wierzeniom i rytuałom.
2021-06-22, 18:59

Dr Katarzyna Simonienko o kojącej mocy natury i terapeutycznych właściwościach pobytu w lesie

Katarzyna Simonienko [fot. archiwum prywatne]
Katarzyna Simonienko [fot. archiwum prywatne]
O kojącej mocy natury i terapeutycznych właściwościach pobytu w lesie opowiadała psychiatra dr Katarzyna Simonienko. Pytaliśmy także o znaczenie roślin w naszej kulturze i budzenie świadomości społecznej w tym temacie. Nasza rozmówczyni opowiedziała też o dzikiej kuchni i ciekawych pomysłach na zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej.
2021-06-22, 09:39

Andrzej Poneta o upadku artystów w Polsce

Artyści [fot. Obraz Angela Yuriko Smith z Pixabay]
Artyści [fot. Obraz Angela Yuriko Smith z Pixabay]
Dziś w audycji II część rozmowy z Andrzejem Ponetą - kaskaderem, aktorem oraz właścicielem kanału telewizyjnego "Głos Obywatelski” - o upadku artystów w Polsce.
2021-06-18, 19:45

Kryminał - na czym polega fenomen tego gatunku?

Kryminał - na czym polega fenomen tego gatunku? [fot. https://pixabay.com/pl]
Kryminał - na czym polega fenomen tego gatunku? [fot. https://pixabay.com/pl]
Kryminał to jeden z popularniejszych gatunków czytanych w Polsce. Wydaje się ok. 400 tytułów rocznie. Na czym polega fenomen tego gatunku? Jakie funkcje spełnia? Na te pytania odpowiedzieli pisarze, którzy wielokrotnie spotykali się z opolskimi czytelnikami: Anna Kańtoch, Igor Brejdygant i Alicja Sinicka.
2021-06-17, 19:10

O postaciach, z którymi wiążą się rocznice urodzin, śmierci lub działalności

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Tym razem w audycji o postaciach, z którymi wiążą się dzisiejsze rocznice urodzin, śmierci lub działalności. Mówiliśmy będziemy o założycielce pierwszego polskiego muzeum księżnej Izabeli Czartoryskiej, wybitnym polskim humaniście - Jakubie Górskim, o rosyjskim pisarzu-dysydencie - Wiktorze Niekrasowie, o autorze "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mironie Białoszewskim oraz o poetce znanej głównie z wierszy dla dzieci, ale nie tylko, Joannie Kulmowej.
2021-06-16, 19:36

Jak dziś pisać reportaże?

Pisarz [fot. pixabay]
Pisarz [fot. pixabay]
Jak dziś pisać reportaże? Po jakie problemy sięgać? Czy to reportażyści znajdują tematy, czy to tematy znajdują reportażystów. Na te pytania odpowiedzą pisarki i pisarze: Katarzyna Kobylarczyk, Aleksandra Lipczak, Wojciech Szott i Aleksandra Pezda.
2021-06-22, 09:42

Magdalena Beztroska i Małgorzata Osiadły o tym, dlaczego książki dla dzieci są tek niezwykłe

Magdalena Beztroska i Małgorzata Osiadły [fot. archiwum biblioteki w Głuchołazach]
Magdalena Beztroska i Małgorzata Osiadły [fot. archiwum biblioteki w Głuchołazach]
Bywają zaskakujące i często przekraczają swoją funkcję, mowa o książkach dla dzieci. Jest to obszar w którym wydawcy, autorzy i ilustratorzy mogą pochwalić się swoją kreatywnością, i tak też się dzieje. O tych ciekawych publikacjach rozmawialiśmy z Miejska Biblioteką Publiczną w Głuchołazach, która też starannie dba o promocję książek dla dzieci i młodzieży. Naszymi rozmówczyniami były Magdalena Beztroska i Małgorzata Osiadły.
2021-06-14, 19:00

Andrzej Poneta o upadku artystów w Polsce

Teatr [fot David Mark/Pixabay]
Teatr [fot David Mark/Pixabay]
W poniedziałkowej audycji "O kulturze - debata" rozmowa z Andrzejem Ponetą, kaskaderem, aktorem oraz właścicielem kanału telewizyjnego "Głos Obywatelski" o upadku artystów w Polsce.
1234567

Zobacz także

2021-06-24, godz. 19:01 O Marvelu, fantastyce i mitologii nordyckiej Dziś mówiliśmy o ciekawych osobach związanych z Opolszczyzną, które właśnie obchodzą swoje urodziny. Zapraszamy do słuchania. » więcej 2021-06-23, godz. 19:03 Alicja Kubiak i Jan Kurzela o tym, czego uczą nas inne kultury Dziś w audycji było o tym, czego uczą nas inne kultury, o drodze, która porzuca europocentryczne spojrzenie na świat oraz o tym, jak spotykać się z innymi… » więcej 2021-06-22, godz. 18:59 Dr Katarzyna Simonienko o kojącej mocy natury i terapeutycznych właściwościach pobytu w lesie O kojącej mocy natury i terapeutycznych właściwościach pobytu w lesie opowiadała psychiatra dr Katarzyna Simonienko. Pytaliśmy także o znaczenie roślin… » więcej 2021-06-22, godz. 09:39 Andrzej Poneta o upadku artystów w Polsce Dziś w audycji II część rozmowy z Andrzejem Ponetą - kaskaderem, aktorem oraz właścicielem kanału telewizyjnego "Głos Obywatelski” - o upadku artystów… » więcej 2021-06-18, godz. 19:45 Kryminał - na czym polega fenomen tego gatunku? Kryminał to jeden z popularniejszych gatunków czytanych w Polsce. Wydaje się ok. 400 tytułów rocznie. Na czym polega fenomen tego gatunku? Jakie funkcje spełnia?… » więcej 2021-06-17, godz. 19:10 O postaciach, z którymi wiążą się rocznice urodzin, śmierci lub działalności Tym razem w audycji o postaciach, z którymi wiążą się dzisiejsze rocznice urodzin, śmierci lub działalności. Mówiliśmy będziemy o założycielce pierwszego… » więcej 2021-06-16, godz. 19:36 Jak dziś pisać reportaże? Jak dziś pisać reportaże? Po jakie problemy sięgać? Czy to reportażyści znajdują tematy, czy to tematy znajdują reportażystów. Na te pytania odpowiedzą… » więcej 2021-06-22, godz. 09:42 Magdalena Beztroska i Małgorzata Osiadły o tym, dlaczego książki dla dzieci są tek niezwykłe Bywają zaskakujące i często przekraczają swoją funkcję, mowa o książkach dla dzieci. Jest to obszar w którym wydawcy, autorzy i ilustratorzy mogą pochwalić… » więcej 2021-06-14, godz. 19:00 Andrzej Poneta o upadku artystów w Polsce W poniedziałkowej audycji "O kulturze - debata" rozmowa z Andrzejem Ponetą, kaskaderem, aktorem oraz właścicielem kanału telewizyjnego "Głos Obywatelski"… » więcej 2021-06-10, godz. 19:00 Dziś Bolesław Bezeg opowiada o górnośląskim miesięczniku satyrycznym "Kocynder" Dziś Bolesław Bezeg opowiada o górnośląskim miesięczniku satyrycznym "Kocynder", którego pierwszy numer ukazał się dokładnie 101 lat temu - 10 czerwca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »