Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Medycyna laboratoryjna - kluczowa w rozpoznaniu wielu…
2023-06-06, 09:37 Autor: Marzena Śmierciak

Medycyna laboratoryjna - kluczowa w rozpoznaniu wielu chorób. Jak wygląda praca diagnostów laboratoryjnych?

Laboratorium wymazowe - archiwum [fot. A. Liszka]
Laboratorium wymazowe - archiwum [fot. A. Liszka]
Są najmniejszą grupą zawodową wśród medyków, ale reprezentują bardzo dynamicznie rozwijającą się gałąź medyczną. Bez ich pracy lekarzom w wielu przypadkach trudno byłoby postawić prawidłowe rozpoznanie kliniczne. Mowa o diagnostach laboratoryjnych.
Do czasów pandemii pozostawali w cieniu innych zawodów medycznych, pracowali w zaciszu pracowni laboratoryjnych. Dopiero ten trudny, "covidowy" czas zwrócił uwagę na znaczenie ich pracy.

Jak wygląda codzienność diagnostów laboratoryjnych? W jakich specjalizacjach pracują? Co i jak badają? O tym w naszej audycji opowiadały Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu oraz Renata Mond-Paszek, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w tym samym szpitalu. Panie reprezentują też województwo opolskie w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych.

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Dzika kuchnia dla dzieci. Cezary Cesarz o książce pt. "Sekrety skrzaciej skrzyni" Zajrzeliśmy do dzikiej kuchni Cezarego Cesarza, który postanowił tym tematem zainteresować także dzieci. Tak powstała książka pt. "Skarby ze Skrzaciej… » więcej 2024-04-11, godz. 13:00 Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie? Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny… » więcej 2024-04-06, godz. 14:00 Wiąże się z bólem i wpływa na życie kobiety. Czym jest endometrioza i jak ją leczyć? Może dotyczyć co dziesiątej kobiety. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej jest związana z nawracającym, dotkliwym bólem, choć potrafi… » więcej 2024-03-29, godz. 14:58 Operacja kręgosłupa - co warto wiedzieć? Rozmowa z neurochirurgiem Dariuszem Łątką Zaledwie 1 procent pacjentów z istotnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Kiedy zachodzi taka potrzeba i co warto wiedzieć… » więcej 2024-03-21, godz. 10:00 Tłuszcze w naszym codziennym menu - jakie jeść? Masło czy margaryna, olej, smalec czy oliwa z oliwek? Smażyć czy nie? Tłuszcze - to kolejny temat audycji "Ze zdrowiem ci do twarzy". Wokół tych niezbędnych… » więcej 2024-03-18, godz. 08:52 Jaskra - cichy zabójca nerwu wzrokowego. Jak rozpoznać i leczyć? Nieleczona może prowadzić do utraty widzenia. Pacjent jednak przez długi czas może jednak nie wiedzieć, że ma takie schorzenie. Jaskra, bo o tej chorobie… » więcej 2024-03-14, godz. 11:19 Brak równowagi w relacji z jedzeniem i ciałem, czyli o zaburzeniach odżywiania Zaburzenia odżywiania są coraz częściej diagnozowane u pacjentów i dlatego tym problemem zajęliśmy się w kolejnym wydaniu audycji. Niektórzy specjaliści… » więcej 2024-03-06, godz. 16:37 Dlaczego boli głowa? Tłumaczy neurolog To bardzo powszechna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Ból głowy, bo o tym mowa, to jeden z najczęstszych stanów bólowych na świecie. Co go… » więcej 2024-03-07, godz. 07:30 Żylaki kończyn dolnych - jak powstają, jak je leczyć, a jak zapobiegać Uczucie ciężkości nóg, ich drętwienie, ból, obrzęki oraz poszerzone pod skórą naczynka żylne - to sygnał, że możemy mieć problem z niewydolnością… » więcej 2024-03-04, godz. 07:02 Jedna decyzja, która może uratować życie kilku osób. O transplantologii opowiada specjalista Transplantacja - na ten temat rozmawialiśmy w kolejnym wydaniu audycji. W grudniu zeszłego roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczep było 1965 pacjentów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »