Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole

Posłuchaj audycji

2023-03-24, 11:07

Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają coraz większej liczby pacjentów. Szacuje się, że tylko z nadciśnieniem może zmagać się aż 1/3 dorosłych Polaków.
2023-03-16, 16:57

Bez niej nie byłoby życia, tylko czy wiemy, jak ją pić? Eksperci opowiadają o wodzie

dietetyczka, psychodietetyczka, trenerka personalna Jagoda Grobosz oraz dr Mariusz Głowacki z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii na Uniwersytecie Opolskim [fot.M. Śmierciak]
dietetyczka, psychodietetyczka, trenerka personalna Jagoda Grobosz oraz dr Mariusz Głowacki z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii na Uniwersytecie Opolskim [fot.M. Śmierciak]
Jest głęboko pod ziemią, na jej powierzchni i w atmosferze. Jest w nas, zwierzętach czy roślinach. Bez niej nie byłoby życia. Woda, bo o niej mowa - to był jeden z tematów sobotniej audycji. Jaką wodę pić, po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni, skąd się w ogóle woda wzięła na naszej planecie? O tym opowiadają Marzenie Śmierciak dietetyczka, psychodietetyczka, trenerka personalna Jagoda Grobosz oraz dr Mariusz Głowacki z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii na Uniwersytecie Opolskim.
2023-03-13, 19:29

Chorują "po cichu", dlatego wielu pacjentów o tym nie wie. O chorobach nerek rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Porażko

Prof. Tomasz Porażko, nefrolog [fot. USK w Opolu]
Prof. Tomasz Porażko, nefrolog [fot. USK w Opolu]
Są zazwyczaj dwie, mają kształt fasolki i pełnią m.in. funkcję filtra w naszym organizmie, należą do jednych z najważniejszych narządów. Kiedy jednak coś zaczyna się z nimi dziać, mało który z pacjentów ma tego świadomość. We wczesnych stadiach choroby nerek - bo o nich mowa - nie dają wyraźnych objawów. W Polsce około 4 milionów pacjentów ma problemy z nerkami, na całym świecie ok. 850 milionów osób. Jak temu zaradzić? Jak chorują nerki? O tym opowiadał nasz gość - prof. Tomasz Porażko, kierownik Oddziału Nefrologii w USK oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawia Marzena Śmierciak.
2023-03-08, 12:00

Implanty ślimakowe - pozwalają niesłyszącym usłyszeć świat

Prof. Krzysztof Morawski [fot. USK w Opolu]
Prof. Krzysztof Morawski [fot. USK w Opolu]
W Polsce średnio 2-3 dzieci na tysiąc rodzi się z ubytkiem słuchu. Dla niektórych aparaty słuchowe są niewystarczające. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pozostałby w świecie ciszy. Teraz dzięki nowoczesnej technologii - implantom ślimakowym - większość z nich funkcjonuje jak osoby dobrze słyszące.
2023-02-21, 13:00

Jak zażywać leki, by nam pomagały, a nie szkodziły? Rozmowa o polipragmazji

Leki © (fot. sxc.hu)
Leki © (fot. sxc.hu)
Budzimy się rano, szykujemy śniadanie i wraz z poranną kawą czy herbatą zażywamy garść przepisanych przez lekarzy leków. Do tego chemicznego koktajlu na własną rękę dorzucamy coś na ból głowy, parę witamin i zioła na trawienie. Jeśli tak robimy, to może nas dotyczyć polipragmazja. Poszczególne leki mogą wchodzić ze sobą w niekorzystne dla naszego organizmu interakcje.
2023-02-18, 15:00

Coraz więcej osób zmaga się z depresją. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Psychoterapeutki z Centrum Terapii Nerwic w Mosznej Alina Holm - Praciak oraz Justyna Kubiak
Psychoterapeutki z Centrum Terapii Nerwic w Mosznej Alina Holm - Praciak oraz Justyna Kubiak
23 lutego przypada Dzień Walki z Depresją. Jak się okazuje, to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Jak rozpoznać, czy smutek, przygnębienie, obniżony nastrój to już depresja, a nie gorsze dni?
2023-02-13, 10:40

Podrażnienie, szorstkość, zaczerwienienie, a nawet odmrożenia, czyli na co narażona jest nasza skóra zimą

Kosmetyczka Katarzyna Nowak [od lewej] i lekarz dermatolog Agnieszka Czernecka
Kosmetyczka Katarzyna Nowak [od lewej] i lekarz dermatolog Agnieszka Czernecka
Sucha, podrażniona, zaczerwieniona skóra twarzy, pękające naczynka, szorstkie dłonie, popękane usta, a nawet odmrożenia kończyn - to problemy, z jakimi możemy się zmagać o tej porze roku. Jak sobie z tym radzić? Jak pielęgnować zimą cerę? Jakie mamy problemy skórne o tej porze roku? Co zrobić, gdy doszło do odmrożeń podczas zimowego wypadku?
2023-02-13, 10:15

Zdrowi i bezpieczni na stoku - jak uniknąć kontuzji na nartach?

Archiwum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Archiwum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Przed nami dwa tygodnie ferii - czas zimowej aktywności. Śniegu w górach nie brakuje, zatem niektórzy wolne spędzą na stoku. Tylko czy jesteśmy do tego właściwie przygotowani pod względem fizycznym? Narciarstwo bowiem, jak każdy inny sport, niesie ryzyko kontuzji. Na co jesteśmy narażeni uprawiając sporty zimowe? Jak przeciwdziałać kontuzjom na stoku?
2023-02-06, 11:30

"Kraina Zdrowia Dzieci" w Opolu. Jakie problemy zdrowotne dotykają po pandemii najmłodszych?

Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu - 2023 - w Toyota Park [fot. Barbara Pawlos, NFZ Opole]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu - 2023 - w Toyota Park [fot. Barbara Pawlos, NFZ Opole]
Nie potrzebne było ani skierowanie, ani wcześniejsza rejestracja. Lekarze i terapeuci różnych specjalizacji byli dostępni bez ograniczeń w jednym miejscu. Toyota Park w Opolu w sobotę (4.02) zamieniła się w "Krainę Zdrowia Dzieci". Pod takim hasłem opolski oddział NFZ przygotował akcję profilaktyczną adresowaną do pacjentów w wieku od 0 do 18. roku życia.
12

Zobacz także

2023-03-24, godz. 11:07 Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają… » więcej 2023-03-16, godz. 16:57 Bez niej nie byłoby życia, tylko czy wiemy, jak ją pić? Eksperci opowiadają o wodzie Jest głęboko pod ziemią, na jej powierzchni i w atmosferze. Jest w nas, zwierzętach czy roślinach. Bez niej nie byłoby życia. Woda, bo o niej mowa - to… » więcej 2023-03-13, godz. 19:29 Chorują "po cichu", dlatego wielu pacjentów o tym nie wie. O chorobach nerek rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Porażko Są zazwyczaj dwie, mają kształt fasolki i pełnią m.in. funkcję filtra w naszym organizmie, należą do jednych z najważniejszych narządów. Kiedy jednak… » więcej 2023-03-08, godz. 12:00 Implanty ślimakowe - pozwalają niesłyszącym usłyszeć świat W Polsce średnio 2-3 dzieci na tysiąc rodzi się z ubytkiem słuchu. Dla niektórych aparaty słuchowe są niewystarczające. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu… » więcej 2023-03-07, godz. 10:42 Ortoreksja, czyli kiedy zdrowe odżywianie staje się naszą obsesją O zdrowym odżywianiu mówi się dużo, bo zdrowe nawyki żywieniowe to korzyści zdrowotne. Jak się jednak okazuje, w pewnych okolicznościach może nam szkodzić… » więcej 2023-02-21, godz. 13:00 Jak zażywać leki, by nam pomagały, a nie szkodziły? Rozmowa o polipragmazji Budzimy się rano, szykujemy śniadanie i wraz z poranną kawą czy herbatą zażywamy garść przepisanych przez lekarzy leków. Do tego chemicznego koktajlu… » więcej 2023-02-18, godz. 15:00 Coraz więcej osób zmaga się z depresją. Jak ją rozpoznać i leczyć? 23 lutego przypada Dzień Walki z Depresją. Jak się okazuje, to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Jak rozpoznać… » więcej 2023-02-13, godz. 10:40 Podrażnienie, szorstkość, zaczerwienienie, a nawet odmrożenia, czyli na co narażona jest nasza skóra zimą Sucha, podrażniona, zaczerwieniona skóra twarzy, pękające naczynka, szorstkie dłonie, popękane usta, a nawet odmrożenia kończyn - to problemy, z jakimi… » więcej 2023-02-13, godz. 10:15 Zdrowi i bezpieczni na stoku - jak uniknąć kontuzji na nartach? Przed nami dwa tygodnie ferii - czas zimowej aktywności. Śniegu w górach nie brakuje, zatem niektórzy wolne spędzą na stoku. Tylko czy jesteśmy do tego… » więcej 2023-02-06, godz. 11:30 "Kraina Zdrowia Dzieci" w Opolu. Jakie problemy zdrowotne dotykają po pandemii najmłodszych? Nie potrzebne było ani skierowanie, ani wcześniejsza rejestracja. Lekarze i terapeuci różnych specjalizacji byli dostępni bez ograniczeń w jednym miejscu… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »