Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální…
2020-07-11, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky

Kamień Śląski [fot. Paweł Konieczny]
Kamień Śląski [fot. Paweł Konieczny]
Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne w kontekście nie tylko pielgrzymkowym, ale przede wszystkim turystycznym. Chce on łączyć promocję obiektów i zabytków sakralnych z ideą odpoczynku i rekreacji. Turysta zapraszany jest do zapoznania się z dziedzictwem chrześcijańskim poprzez zwiedzanie miejsc sakralnych, a zarazem do odkrywania miejscowych zwyczajów, piękna przyrody oraz atrakcji obecnych w pobliżu obiektów sakralnych i tras pielgrzymkowych. Program „Turystyka Sakralna” przedstawia chrześcijaństwo jako ważną część składową życia społecznego mieszkańców Opolszczyzny. O tym opowiedzą Karolina Fromont oraz Karol Fromont i ks. Ginter Żmuda.
Posłuchaj audycji MOST z 11.07.2020
Poslouchej pořad MOST z 11.07.2020
Navštěvujeme sakrální památky
Přeshraniční program s názvem "Sakrální turistika" vznikl v ČR, a v Polsku je realizován Opolskou diecézí. Propaguje sakrální objekty nejenom jako poutní místa, ale hlavně jako turistické destinace. Chce překlonit propagaci sakrálních objektů a památek s idejí odpočinku a rekreace. Turista je pozván k poznání křesťanského dědictví díky prohlídce sakrálních míst, a také k objevování místních zvyků, přírodních krás a zajímavostí v okolí sakrálních objektů a poutních cest. Program "Sakrální turistika" představuje křesťanství jako důležitou součást společenského života obyvatel Opolského Slezska. O tom nám řeknou Karolina Fromont, Karol Fromont a kněz Ginter Żmuda.

Zobacz także

2020-09-05, godz. 09:30 Praga dobrze znana / Dobřé známá praha Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola… » więcej 2020-08-29, godz. 09:30 Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach… » więcej 2020-08-22, godz. 09:30 Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności… » więcej 2020-08-08, godz. 09:30 Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie… » więcej 2020-08-01, godz. 09:30 Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a… W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa… » więcej 2020-07-25, godz. 09:30 Kino na Granicy… / Kino na hranici "Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Wspólne dziedzictwo / Společné dědictví Projekt Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Pogranicza Polsko-Czeskiego „Wspólne dziedzictwo” otrzymał niedawno nagrodę w konkursie organizowanym przez… » więcej 2020-07-11, godz. 09:30 Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne… » więcej 2020-07-04, godz. 09:30 Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka Czechy często traktowane są jako kraj tranzytowy w naszej wakacyjnej drodze np. do Chorwacji. Warto jednak zatrzymać się za naszą południową granicą nie… » więcej 2020-06-27, godz. 09:30 Jak Czech o Czechu, czyli rozmowa z Martyną Czech / Czech mluví o Čechu, čili rozhovor s Martinou Czech Chwila Nieuwagi to zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się grupa wprawia w zakłopotanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »