Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Od 'Saturnina' po 'Babcie' / 'Saturninem' začínaje…
2020-06-20, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče

Julia Różewicz [fot. archiwum autorki]
Julia Różewicz [fot. archiwum autorki]
Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, gdy nie mamy zbyt wiele okazji do uśmiechu? O tym opowie nam właścicielka Wydawnictwa Afera, bohemistka, Julia Różewicz, która przed rokiem gościła w Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem udaliśmy się z rewizytą do siedziby wydawnictwa we Wrocławiu. A to między innymi dlatego, że w tym roku nie będzie okazji by spotkać się na opolskim festiwalu książki. Mimo wszystko nowe przekłady z języka czeskiego ciągle są dostępne, a na polskim rynku pojawiają się kolejne, przełożone dzieła. Na które z nich warto w najbliższym czasie zwrócić uwagę? O tym opowiemy w audycji MOST.
Posłuchaj audycji MOST z 20.06.2020
Poslouchej pořad MOST z 20.06.2020

"Saturninem" začínaje "Babičkami" konče
Co je výjimečného na českém smyslu pro humor? Jak to, že by se on mohl zalíbit Britům? Které české autory stojí za hlubší zájem, zvláštně v době pandemie koronaviru, když není zas čemu se smát? O tom řekne majitelka nakladatelství Afera, bohemistka, Julia Różewicz, která loni byla hostem Studia M jména SBB Radia Opole. Tentokrát, to my jsme se vydali na návštěvu do sídla nakladatelství ve Wrocławi. Mimo jiné i proto, že letos se nám nepodaří potkat na opolském knižním festivalu. Přesto nové překlady z češtiny jsou pořád dostupné, na polský knižní trh pořád přicházejí další, nová díla. Která z nich Vám v nejbližší době doporučujeme? O tom se budeme bavit v příštím pořadu MOST.

Zobacz także

2020-09-26, godz. 09:30 Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou… Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej 2020-09-05, godz. 09:30 Praga dobrze znana / Dobřé známá praha Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola… » więcej 2020-08-29, godz. 09:30 Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach… » więcej 2020-08-22, godz. 09:30 Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności… » więcej 2020-08-08, godz. 09:30 Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie… » więcej 2020-08-01, godz. 09:30 Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a… W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa… » więcej 2020-07-25, godz. 09:30 Kino na Granicy… / Kino na hranici "Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Wspólne dziedzictwo / Společné dědictví Projekt Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Pogranicza Polsko-Czeskiego „Wspólne dziedzictwo” otrzymał niedawno nagrodę w konkursie organizowanym przez… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***