Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2021-08-04, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Uriah Heep - Live 1973

Okładka płyty Uriah Heep Live [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Uriah Heep Live [fot. Justyna Krzyżanowska]
Uriah Heep - Live 1973
Pierwsza koncertowa płyta jednej z legend hard rocka, podsumowująca pierwszy (i zdaniem wielu najlepszy) okres twórczości. Niewątpliwą zaletą jest nie tylko to, że zespół nie odgrywa wyłącznie studyjnych nut, ale też dodatkowe utwory, których na płytach nie znajdziemy (jak kompilacja słynnych rock and rolowych hitów). Miłym, jak myślę, bonusem tego spotkania, będzie singiel naszego rodzimego TSA.
2021-07-28, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Sopot '76

Okładka płyty Sopot 76 [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Sopot 76 [fot. Justyna Krzyżanowska]
Podczas festiwalu sopockiego występowały nie tylko zagraniczne gwiazdy (chociaż niewątpliwie były wielką atrakcją i jego wyróżnikiem), ale również rodzimi artyści i właśnie taki przegląd sopockich przebojów mamy na prezentowanej płycie.
2021-07-27, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Opole '76

Okładka płyty Opole 76 [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Opole 76 [fot. Justyna Krzyżanowska]
Płyta z tego samego roku, co sopockie przeboje, więc niezwykle ciekawe jest, w takim zestawieniu, nie tylko ich porównanie, ale też prześledzenie tego, co było wówczas w muzyce popularne.
2021-07-21, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Cook i płyta "Premiata Forneria Marconi"

Okładka płyty Cook "Premiata Forneria Marconi" [fot. https://www.discogs.com/PFM-Cook/master/1480]
Okładka płyty Cook "Premiata Forneria Marconi" [fot. https://www.discogs.com/PFM-Cook/master/1480]
Ten zapis trasy koncertowej po USA, kiedy grupa zyskała światowy rozgłos (największy spośród progresywnych grup włoskich) i zaczęła nagrywać również w języku angielskim (pozyskując, jako autora tekstów słynnego Petera Sinfielda - m.in. King Crimson) występuje pod dwoma tytułami (obok "Cook" także jako "Live in USA" - wydane w różnych okładkach) obejmuje najwyżej cenione albumy z początku kariery, ale jest też świetnie zrealizowanym dokumentem trasy, z z reagującą publicznością i rozbudowanymi aranżacjami.
2021-07-20, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Banco Del Mutuo Soccorso

Okładka płyty Banco Del Mutuo Soccorso [fot. https://www.discogs.com/Banco-Del-Mutuo-Soccorso-Banco-Del-Mutuo-Soccorso/master/35157]
Okładka płyty Banco Del Mutuo Soccorso [fot. https://www.discogs.com/Banco-Del-Mutuo-Soccorso-Banco-Del-Mutuo-Soccorso/master/35157]
Niezwykłą popularnością cieszył się w latach 70-tych rock progresywny we Włoszech, a kilka zespołów zdobyło także uznanie i popularność na świecie, Jedną z nich jest Banco Del Mutuo Soccorso, którego debiutu wysłuchaliśmy w dzisiejszym spotkaniu.
2021-07-16, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Jarocin '88

"Białe kruki z czarnych winyli"- płyta Jarocin 88`
"Białe kruki z czarnych winyli"- płyta Jarocin 88`
Trzypłytowa antologia nagrań z jarocińskiego festiwalu, która w pełni oddaje, czym był i dlaczego jest otoczony wręcz kultem, zwłaszcza w epoce lat 80-tych. Także niezwykłe są względy artystyczne i pokoleniowe, gdzie w jednym miejscu spotykali się fani tak różnych gatunków jak punk rock, blues, heavy metal czy reggae. Dla wielu zespołów był to start do kariery, dla innych epizod, a dla tych, którym się nie powiodło w studiach nagraniowych, zapisy festiwalowych koncertów były często jedynym śladem fonograficznym.
2021-07-14, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Jeff Beck i płyta "Blow By Blow"

Okładka płyty - Jeff Beck "Blow by blow" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Jeff Beck "Blow by blow" [fot. Paula Hołubowicz]
Po dużych sukcesach w dwóch prowadzonych przez siebie grupach, poruszających się w konwencjonalnie rozumianym rocku, Jeff Beck zrezygnował z nagrywania piosenek i zatrudniania wokalisty i rozpoczął, już wyłącznie pod własnym nazwiskiem, pełnoprawną karierę solową. Blisko tu do jazz rocka, chociaż sam wiele razy podkreślał, że nie jest gitarzystą jazzowym, udowodnił jednak coś o wiele bardziej istotnego, że jest wybitnym Artystą, dla którego nie istnieją bariery.
2021-07-13, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Native Son i płyta "Savanna Hot-Line"

Okładka płyty - Native Son "Savanna Hot-Line" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Native Son "Savanna Hot-Line" [fot. Paula Hołubowicz]
Japońska supergrupa (chociaż na świecie raczej koneserzy jazzu znają poszczególnych muzyków, zwłaszcza Takehiro Hondę) grająca fusion z elementami funku. Ta debiutancka płyta z roku 1979 jest bez wątpienia kompozytorsko i technicznie na najwyższym poziomie, chociaż nie ma tu niczego nowatorskiego czy zaskakującego. Po prostu bardzo dobre granie, bliskie temu co grały wówczas Weather Report, Passport czy Oregon.
2021-07-11, 13:44

"Białe kruki z czarnych winyli": Rubettes i płyta "Wear It's At"

Okładka płyty - Rubettes "Wear it
Okładka płyty - Rubettes "Wear it's at" [fot. Paula Hołubowicz]
Brytyjska grupa zaliczana do glam rocka, jednak debiut z 1974 roku pokazuje, że to zupełnie niewystarczający w ich przypadku termin. Sięgają bowiem zarówno do lat 50-tych (nie tylko poprzez stroje), jak i doskonale odnajdują się wśród publiczności spragnionych szaleństw na dyskotekowych parkietach, a udało im się to już na debiucie, gdzie pojawia się wielki przebój, który doskonale oddaje wszystko co o nich napisałem, czyli "Sugar Baby Love".
2021-07-11, 13:42

"Białe kruki z czarnych winyli": Petr & Pavel Orm i płyta "Discofil"

Okładka płyty - Petr & Pavel "Discofil" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Petr & Pavel "Discofil" [fot. Paula Hołubowicz]
Kultowy duet (i zespół, bo tak traktować można nazwę ORM, która nie jest nazwiskiem muzyków) dla czechosłowackiej muzyki elektroniczno-dyskotekowej, czy też synth-popowej, zdradzający zarówno ambicje grania bardziej wyrafinowanych utworów, jak i typowo tanecznych, prostych melodii, co daje niezwykle atrakcyjny efekt, zwłaszcza w przypadku słuchania całego albumu.
1234567

Zobacz także

2021-08-04, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Uriah Heep - Live 1973 Uriah Heep - Live 1973 Pierwsza koncertowa płyta jednej z legend hard rocka, podsumowująca pierwszy (i zdaniem wielu najlepszy) okres twórczości. Niewątpliwą… » więcej 2021-07-28, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Sopot '76 Podczas festiwalu sopockiego występowały nie tylko zagraniczne gwiazdy (chociaż niewątpliwie były wielką atrakcją i jego wyróżnikiem), ale również rodzimi… » więcej 2021-07-27, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Opole '76 Płyta z tego samego roku, co sopockie przeboje, więc niezwykle ciekawe jest, w takim zestawieniu, nie tylko ich porównanie, ale też prześledzenie tego, co… » więcej 2021-07-21, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Cook i płyta "Premiata Forneria Marconi" Ten zapis trasy koncertowej po USA, kiedy grupa zyskała światowy rozgłos (największy spośród progresywnych grup włoskich) i zaczęła nagrywać również… » więcej 2021-07-20, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Banco Del Mutuo Soccorso Niezwykłą popularnością cieszył się w latach 70-tych rock progresywny we Włoszech, a kilka zespołów zdobyło także uznanie i popularność na świecie… » więcej 2021-07-16, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Jarocin '88 Trzypłytowa antologia nagrań z jarocińskiego festiwalu, która w pełni oddaje, czym był i dlaczego jest otoczony wręcz kultem, zwłaszcza w epoce lat 80-tych… » więcej 2021-07-14, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Jeff Beck i płyta "Blow By Blow" Po dużych sukcesach w dwóch prowadzonych przez siebie grupach, poruszających się w konwencjonalnie rozumianym rocku, Jeff Beck zrezygnował z nagrywania piosenek… » więcej 2021-07-13, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Native Son i płyta "Savanna Hot-Line" Japońska supergrupa (chociaż na świecie raczej koneserzy jazzu znają poszczególnych muzyków, zwłaszcza Takehiro Hondę) grająca fusion z elementami funku… » więcej 2021-07-11, godz. 13:44 "Białe kruki z czarnych winyli": Rubettes i płyta "Wear It's At" Brytyjska grupa zaliczana do glam rocka, jednak debiut z 1974 roku pokazuje, że to zupełnie niewystarczający w ich przypadku termin. Sięgają bowiem zarówno… » więcej 2021-07-11, godz. 13:42 "Białe kruki z czarnych winyli": Petr & Pavel Orm i płyta "Discofil" Kultowy duet (i zespół, bo tak traktować można nazwę ORM, która nie jest nazwiskiem muzyków) dla czechosłowackiej muzyki elektroniczno-dyskotekowej, czy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »