Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2021-09-24, 00:50

"Białe kruki z czarnych winyli" Metro - Metro

Okładka płyty - Metro [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Metro [fot. Paula Hołubowicz]
Metro - Metro
Mniej u nas znana grupa drugiej połowy lat 70-tych, należąca do grona poszukujących i idących własną drogą, bez oglądania się na mody. Mamy tu i rock progresywny i nową falę i coś, co wymyka się szufladkowaniu, bowiem Metro robi z tego nową jakość a nade wszystko wspaniale kieruje klimatem płyty.
2021-09-23, 23:56

"Białe kruki z czarnych winyli" Stan Borys - Best of...

Okładka płyty - Stan Borys "Jaskółka uwięziona" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Stan Borys "Jaskółka uwięziona" [fot. Paula Hołubowicz]
Stan Borys - Best of...
Tylko pozornie jest to zbiór największych przebojów Artysty, bowiem zostały one zagrane w nowych aranżacjach i zyskały nowe, bardziej współczesne brzmienie, a i repertuar także nie skupia się na tych najbardziej rozpoznawalnych utworach, a raczej daj poznać drogę twórczą Stana Borysa od Blackoutu i Bizonów poprzez lata 70-te, aż do nowego wieku i bardzo poetyckich, duchowych poszukiwań.

2021-09-22, 01:03

"Białe kruki z czarnych winyli" Eric Burdon declares War

"Białe kruki z czarnych winyli" - Eric Burdon & War i płyta "Tobacco Road, Spill the wine"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Eric Burdon & War i płyta "Tobacco Road, Spill the wine"
Od początku kariery i grupy The Animals wyraźne były bluesowe i soulowe fascynacje wokalisty, ale dopiero z zespołem War (dla którego był to początek światowej kariery, także po rozstaniu z Burdonem) osiągnął na tym polu absolutne mistrzostwo i pełnię.
2021-09-17, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – George Harrison i płyta "Thirty three & 1/30"

"Białe kruki z czarnych winyli" - George Harrison i płyta "Thirty three & 1/30"
"Białe kruki z czarnych winyli" - George Harrison i płyta "Thirty three & 1/30"
Pierwsze spotkanie z solowym dorobkiem byłego beatlesa (wszyscy pozostali byli już w audycji prezentowani) i celowo nie o pokrytej wielokrotną platyną płycie "All Things Must Pass" z roku 1970 (później udało się to dopiero albumowi "Cloud Nine" z roku 1987), ale płycie późniejszej, z roku 1976, a jest tak dlatego, że udało się tutaj Harrisonowi zawrzeć wszystkie elementy z przeszłości i zaznaczyć, to, czym zachwycał będzie w kolejnych latach.
2021-09-16, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Edward Hulewicz i płyta "Edward Hulewicz"

"Białe kruki z czarnych winyli" - Edward Hulewicz i płyta "Edward Hulewicz"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Edward Hulewicz i płyta "Edward Hulewicz"
Drugi solowy album Artysty zamykający dekadę lat 70-tych, będącą pasmem największych sukcesów (między innymi na Festiwalu Opolskim, ale i wielu zagranicznych) i dający dobre pojęcie jak wszechstronnym jest piosenkarzem i dlaczego, tak doskonale odnajduje się w kolejnych latach, modach i stylach, pozostając zawsze sobą.
2021-09-15, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Shawn Phillips i płyta "Do You Wonder"

"Białe kruki z czarnych winyli" - Shawn Phillips i płyta "Do You Wonder"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Shawn Phillips i płyta "Do You Wonder"
Jeden z najbardziej tajemniczych i niebanalnych songwriterów lat 60-tych (grał także na wielu płytach Donovana), jeszcze lepiej poradził sobie w kolejnej dekadzie, nagrywając nagradzanie płyty, często dwie w jednym roku jak w przypadku prezentowanego albumu z roku 1974. Mamy tu nadal obecny folk, ale i sporo rocka, elementy funku i rocka progresywnego, a całość tworzy niesamowity nastrój.
2021-09-10, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Eberhard Schoener i płyta "Time Square"

Okładka płyty Eberharda Schoenera "Time Square"
Okładka płyty Eberharda Schoenera "Time Square"
Po bardzo awangardowych początkach mistrz elektroniki podryfował ku nieco lżejszym klimatom, by na początku lat 80-tych zaskoczyć bardzo pozytywnie płytą niezwykłą, bo są tu i elementy nowofalowe, oczywiste dla tej dekady, i motywy znane z jego wcześniejszych płyt, nawiązujące do muzyki elektronicznej i krautrocka, ale do tego wszystkiego dołożył niezwykłe partie wokalne, zarówno czyste, jak i wręcz operowe i całość śmiało można postawić obok najznamienitszych dzieł rocka progresywnego.
2021-09-09, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Skaldowie i płyta "Stworzenia świata część druga"

Okładka płyty Skaldów "Stworzenia świata część druga"
Okładka płyty Skaldów "Stworzenia świata część druga"
Druga, obok albumu "Krywań, Krywań" najważniejsza i najbardziej artystycznie doniosła płyta w karierze zespołu, gdzie ponownie jedną stronę wypełnia długa suita i chociaż motyw wokalny jest może mniej przebojowy, muzycznie można nawet uznać ją za dzieło bardziej intrygujące i oryginalne, niż z wypełnionej cytatami muzycznymi poprzedniczki.
1234567

Zobacz także

2021-09-24, godz. 00:50 "Białe kruki z czarnych winyli" Metro - Metro Metro - Metro Mniej u nas znana grupa drugiej połowy lat 70-tych, należąca do grona poszukujących i idących własną drogą, bez oglądania się na mody… » więcej 2021-09-23, godz. 23:56 "Białe kruki z czarnych winyli" Stan Borys - Best of... Stan Borys - Best of... Tylko pozornie jest to zbiór największych przebojów Artysty, bowiem zostały one zagrane w nowych aranżacjach i zyskały nowe, bardziej… » więcej 2021-09-22, godz. 01:03 "Białe kruki z czarnych winyli" Eric Burdon declares War Od początku kariery i grupy The Animals wyraźne były bluesowe i soulowe fascynacje wokalisty, ale dopiero z zespołem War (dla którego był to początek światowej… » więcej 2021-09-21, godz. 23:57 "Białe kruki z czarnych winyli" Stanisław Grzesiuk i płyta "Piosenki warszawskiej ulicy" Druga i ostatnia płyta z planowanej serii piosenek dawnej Warszawy, której bohaterem jest, na równi z piosenkami, Stanisław Grzesiuk, żywa legenda Stolicy… » więcej 2021-09-17, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – George Harrison i płyta "Thirty three & 1/30" Pierwsze spotkanie z solowym dorobkiem byłego beatlesa (wszyscy pozostali byli już w audycji prezentowani) i celowo nie o pokrytej wielokrotną platyną płycie… » więcej 2021-09-16, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Edward Hulewicz i płyta "Edward Hulewicz" Drugi solowy album Artysty zamykający dekadę lat 70-tych, będącą pasmem największych sukcesów (między innymi na Festiwalu Opolskim, ale i wielu zagranicznych)… » więcej 2021-09-15, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Shawn Phillips i płyta "Do You Wonder" Jeden z najbardziej tajemniczych i niebanalnych songwriterów lat 60-tych (grał także na wielu płytach Donovana), jeszcze lepiej poradził sobie w kolejnej… » więcej 2021-09-15, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Homo Homini i płyta "4" Płyta inna od poprzednich głównie za sprawą dwóch śpiewających wokalistek, jak i nieco zmodyfikowanemu brzmieniu, a o wszystkim tym opowie tym razem także… » więcej 2021-09-10, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Eberhard Schoener i płyta "Time Square" Po bardzo awangardowych początkach mistrz elektroniki podryfował ku nieco lżejszym klimatom, by na początku lat 80-tych zaskoczyć bardzo pozytywnie płytą… » więcej 2021-09-09, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Skaldowie i płyta "Stworzenia świata część druga" Druga, obok albumu "Krywań, Krywań" najważniejsza i najbardziej artystycznie doniosła płyta w karierze zespołu, gdzie ponownie jedną stronę wypełnia długa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »