Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-06-23, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Rośnie wrażliwość na krzywdę zwierząt. Schronisko w podnyskiej Konradowej zorganizowało dzień otwarty [ZDJĘCIA] W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Konradowej pod Nysą zorganizowano (22.06) dzień otwarty. To okazja do zapoznania się z mieszkającymi tam czworonogami, które czekają na nowy dom. » więcej 2019-06-22, godz. 21:32, Wiadomości z regionu Powiat nyski świętuje. Dwudniowa impreza (22-23.06) w Bastionie Świętej Jadwigi Występy artystyczne, wystawa malarstwa, warsztaty plecenia wianków czy spektakl baletowy - to wszystko czekało na odwiedzających w pierwszym dniu tegorocznego, XVII Święta Powiatu Nyskiego. » więcej 2019-06-21, godz. 16:00, Sport i turystyka Rowerowy Złombol wyruszy w niedzielę z Nysy. Można jeszcze zgłaszać chęć udziału Ponad 60 kilometrów będą mieli do pokonania uczestnicy wyjątkowego rajdu rowerowego, który już w najbliższą niedzielę (23.06) wyruszy z Nysy. » więcej 2019-06-21, godz. 15:00, Gospodarka Nysa: ostatnie dni na wnioski o dopłaty do usuwania azbestu. Korzystać mogą mieszkańcy, jak i firmy Jeszcze tylko do wtorku 25 czerwca nyski magistrat czeka na wnioski o dofinansowanie do usuwania azbestu. Z pomocy mogą skorzystać zarówno mieszkańcy, jak i firmy działające na terenie gminy. » więcej 2019-06-21, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Odkomarzanie w Nysie. Magistrat: proces jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt Nysa po raz kolejny wypowiada wojnę uciążliwym owadom. Na dziś (21.06) zaplanowano I etap tegorocznej akcji odkomarzania gminy. » więcej
484485486487488489490
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »