Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-06-27, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Psom wstęp... zalecany. Nyski magistrat w upały otwiera drzwi dla czworonogów Akcję 'Zabierz psa do urzędu' zainicjował nyski magistrat. W upalne dni, czworonożne pupile będą miały wstęp do urzędu. » więcej 2019-06-27, godz. 15:49, Patronaty - polecamy W Nysie rusza XX Wakacyjny Kurs Big Bandów Ponownie spotkają się w Nysie, aby nauczyć się grać jazz. Warsztaty startują już w ten poniedziałek (01.07) i potrwają sześć dni. Jest to świetna okazja do uczenia się od najlepszych, a także do przekraczania granic swoich możliwości… » więcej 2019-06-25, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Najpóźniej za trzy lata teren nad Jeziorem Nyskim przejdzie metamorfozę. "To będzie niezwykle atrakcyjne miejsce" Nysa chce lepiej zagospodarować teren rekreacyjny nad jeziorem. Najpóźniej w ciągu trzech lat przestarzała infrastruktura ma zostać wymieniona na nowoczesną i bardziej bezpieczną. » więcej 2019-06-25, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Pies w domu nie przekreśla wakacyjnych planów. Wolontariusze apelują, by nie zostawiać zwierząt na pastwę losu Wakacje to czas, w którym do schronisk trafia więcej bezdomnych zwierząt niż w pozostałych miesiącach. Przyczyn jest kilka, jednak większość z nich łączy nieodpowiedzialność człowieka. » więcej 2019-06-24, godz. 18:30, Kultura i rozrywka Światło podkreśli piękno nyskich zabytków. Każdego roku miasto chce podświetlać kolejne obiekty Nyskie zabytki będą lepiej wyeksponowane po zmroku. Władze miasta chcą, by każdego roku nowej iluminacji doczekał się przynajmniej jeden obiekt. » więcej
483484485486487488489
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »