Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-04-15, 15:34 Autor: Dorota Kłonowska

Nyskie Bractwo Kurkowe powalczy o tytuł Kurkowego Króla Europy

Krzysztof Stopyra - trzeci z prawej [Fot.Dorota Kłonowska]
Krzysztof Stopyra - trzeci z prawej [Fot.Dorota Kłonowska]
Nyskie Bractwo Kurkowe [Fot.Dorota Kłonowska]
Nyskie Bractwo Kurkowe [Fot.Dorota Kłonowska]
- Najpierw „rozgrzejemy się” u siebie, na strzelnicy Carolinum, gdzie spotykamy się na zawodach strzeleckich ze służbami mundurowymi z całej Opolszczyzny, potem dopiero Holandia – mówi hetman Krzysztof Stopyra.
Nyskie Bractwo Kurkowe nawiązuje do tradycji sprzed kilku wieków, kiedy to rzemieślnicy jednoczyli się w bractwa strzegące bram miasta i bezpieczeństwa obywateli. Dzisiaj, to głównie przypomnienie historii młodemu pokoleniu, ale też krzewienie patriotyzmu i obywatelskich postaw. Bracia Kurkowi są też doskonałą wizytówką regionu, a swoimi strojami budzą podziw w całej Europie.
- Mamy lisie czapy ozdobione szlachetnymi kamieniami i piórami, czerwone kontusze, żółto-złote żupany, ozdobne pasy, do tego karabela. Te kolory czerwono-żółte, to barwy Nysy. W rzeczywistości bracia kurkowi nie używali czerwieni, bo był to kolor zarezerwowany dla króla – mówi hetman.
Krzysztof Stopyra ubolewa, że trudno zachęcić młodych do przystąpienia do bractwa.
- Jest nas czternastu, wszyscy już w słusznym wieku. Młode pokolenie się przygląda, interesuje, ale na razie takiego narybku nie mamy. Zastanawiamy się, jak ich zachęcić – mówi Stopyra.
Bracia Kurkowi z Nysy zostali ostatnio dostrzeżeni w skali kraju. Podczas zebrania zarządu okręgu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, jakie odbyło się w Bytomiu, brat Ryszard Tuszyński został wiceprzewodniczącym Sądu Honorowego, a Krzysztof Stopyra członkiem tego gremium.
- A pomyśleć, że moja przygoda z bractwem zaczęła się od zawału serca. Lekarz zabronił mi pracować i kazał znaleźć jakąś pasję. No to założyłem Bractwo Kurkowe – śmieje się hetman.
Krzysztof Stopyra w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-01-30, godz. 07:25, Audycje z powiatów 44 lata z KTUKOLEM. Eligiusz Jędrysek o kozach, czarownicach i Pradziadzie - Mamy wspaniałe warunki do uprawiania turystyki po obu stronach granicy, ale niezbędne jest rowerowe połączenie Nysa - Głuchołazy - Czechy. Bez tego trudno promować bezpieczną turystykę rowerową na pograniczu - mówi Eligiusz J… » więcej 2018-01-30, godz. 07:24, Audycje z powiatów Lekarzy jak na lekarstwo, projektów i inwestycji pod dostatkiem Głuchołaski ZOZ nie stanął wprawdzie przed dylematem zamknięcia oddziałów z powodu braku lekarzy, ale pracuje w minimalnej obsadzie.- Każdego dnia modlę się, żeby któryś z lekarzy sam się nie rozchorował, bo mielibyśmy poważny… » więcej 2018-01-30, godz. 07:23, Audycje z powiatów Konsultacje społeczne w sprawie „ę”. Korzekwice, czy Korzękwice? Wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego pytamy m.in. o tegoroczny budżet, o gminne finanse, inwestorów, nadchodzącą sesję rady gminy a także o konsultacje społeczne w Korzękwicach dotyczące zmiany nazwy tej miejscowości. Poruszamy… » więcej 2018-01-22, godz. 07:25, Audycje z powiatów Inwestycyjny rok w nyskim Zespole Placówek Specjalnych Zespół Placówek Specjalnych w Nysie jest największym na Opolszczyźnie kompleksem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Skupia prawie 300 wychowanków i zatrudnia 180 nauczycieli i pracowników administracyjnych. Zamiast… » więcej 2018-01-22, godz. 07:23, Audycje z powiatów Szukając swoich korzeni. Daniel Podobiński odkrywa historię Wierzbia Daniel Podobiński, mieszkaniec Wierzbia w gminie Łambinowice, pracujący w LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, to regionalista, pasjonat historii swojej miejscowości, autor i współautor wielu projektów, których celem jest zachowanie… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »