Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2023-12-20, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Kluczborscy uczniowie w pasjonującej podróży przez kulturowe bogactwo Opolszczyzny

Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Warsztaty na temat kultury regionalnej zamykające projekt o nazwie "Wielokulturowe Opolskie" zakończyły się w Kluczborku.
Fundacja Piastun, wspierana pieniędzmi urzędu marszałkowskiego, przeprowadziła działania edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół w Dobrodzieniu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Dzisiejsze (20.12) wydarzenie w drugim z tych miast stanowiło finałowy akcent inicjatywy.

- Młodzież wymyśliła szkolny dzień edukacji regionalnej - mówi Maciej Pawlak, członek zarządu Fundacji "Piastun", koordynator projektu.

- Dzisiejsze przedsięwzięcie zakładało prezentację na temat kwietnego wzoru opolskiego, zdobnictwa tym wzorem toreb materiałowych, degustację kołocza śląskiego wraz z prelekcją o tym cieście, ale również realizację gry na temat wielokulturowości regionu.

Hania, Amelia i Hania, uczennice ZSO w Kluczborku, podzielają swoje spostrzeżenia z projektu.

- Same wykłady przeprowadzone tutaj były bardzo interesujące, bo na tych lekcjach historii dowiedzieliśmy się bardzo wielu rzeczy o wielokulturowości czy ilu przedstawicieli różnych kultur żyje w naszym województwie.

- Na pewno zapamiętam wyjazd do Archiwum Państwowego w Opolu. Pan mówił nam o wartości niektórych, starych ksiąg, których na przykład nie można dotykać gołymi rękami.

- Uważam, że warsztaty są niesamowicie potrzebne oraz interesujące ze względu na to, że dowiadujemy się o wszelakich kulturach, które są nam bardzo bliskie, jednak nie wszyscy znają je. Mam na myśli szczególnie zdobienie toreb.

Nauczycielka Małgorzata Żmuda podkreśla, że w szkole przykłada się dużą wagę do zrozumienia wielokulturowości.

- Uważam, że to jest bardzo ważne, bo różnorodność sprzyja rozwojowi i jest budująca. Trzeba mieć świadomość wielokulturowości naszego województwa oraz innych regionów. Zwłaszcza, że w obecnym świecie ksenofobiczne tendencje próbują dojść do głosu.

W ramach projektu uczniowie brali udział w prelekcjach oraz wycieczkach do Opola.
Maciej Pawlak
Hania, Amelia i Hania
Małgorzata Żmuda

Zobacz także

2023-11-24, godz. 15:20, Sport i turystyka Ostatki III-ligowców. MKS gra u siebie, a Starowice na wyjeździe Opolskie drużyny grające w III lidze piłkarskiej rozegrają ostatnie mecze o punkty w tym roku. » więcej 2023-11-24, godz. 14:54, Sport i turystyka Nauczyciele z Bogdańczowic znów mistrzem Polski w piłkarskim turnieju o puchar ministra Trzeci turniej i trzeci tytuł piłkarskiego mistrza Polski dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka. » więcej 2023-11-23, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Uciekli przed wojną, a nowe miejsce do życia odnaleźli na Opolszczyźnie. Powstał o tym film Krótkometrażowy film dokumentalny o uchodźcach wojennych z Ukrainy i osobach prześladowanych z Białorusi zaprezentowano premierowo w kluczborskim kinie 'Bajka'. » więcej 2023-11-22, godz. 08:32, Wiadomości z regionu Dom Dziecka w Bogacicy już nie będzie przypominać czasów gierkowskich. Ruszył remont Ruszył remont Domu Dziecka w Bogacicy obok Kluczborka. To pierwszy z trzech etapów dużego projektu, który obejmuje też przebudowę Domu Dziecka w Bąkowie i Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji przy ulicy Sienkiewicza w Kluczborku. » więcej 2023-11-21, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Ustalenie kierunków kształcenia i nauka przez całe życie, czyli nowy projekt PUP w Kluczborku Uczenie się przez całe życie - to myśl przewodnia projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku dla uczniów szkół ponadpodstawowych. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »