Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-01, 10:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zmiana przepisów. Ukraińskie dzieci będą podlegać obowiązkowi szkolnemu

Uchodźcy z Ukrainy w prudnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Dąbrówka" [fot. Jan Poniatyszyn]
Uchodźcy z Ukrainy w prudnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Dąbrówka" [fot. Jan Poniatyszyn]
Nie wiadomo, ilu faktycznie uczniów z Ukrainy przebywa w gminach - twierdzą samorządowcy z Prudnika i Głogówka. Związane z ich pobytem przepisy zmienia rozporządzenie ministra edukacji. Od 1 września dzieci obywateli Ukrainy będą podlegały obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkowi szkolnemu.
- Mamy w szkołach 34 uczniów z Ukrainy, natomiast nie wiemy, ilu ich wszystkich jest w naszej gminie - przyznaje Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. - Nie wiemy, czy mamy też w Prudniku dzieci, które nie realizują obowiązku szkolnego. Dyrektorzy nam nie zgłaszają dzieci, które nie uczęszczają, bo rodzice sami zapisują je do szkoły. Nie mamy możliwości sprawdzenia, gdzie mieszkają. To są osoby, które również zmieniają mieszkania, przemieszczają się i stąd ta trudność.

Wypełnianie obowiązku szkolnego przez uczniów kontrolują dyrektorzy publicznych szkół podstawowych.

- Na koniec roku szkolnego było u nas 32 uczniów z Ukrainy – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Nie mamy wiedzy o ilości uczniów, którzy są poza polskim systemem edukacji i np. korzystają z dopuszczalnej formy kształcenia e-learningowego w oparciu o ukraiński system edukacji. Nie mamy żadnych narzędzi, żeby wyegzekwować ten obowiązek szkolny w polskim systemie, aby nawet poznać, jaka jest faktyczna liczba tych uczniów, którzy kształcą się zdalnie.

W Polsce uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci, a 34 tys. uczęszcza do przedszkoli – podała Joanna Mucha, wiceminister edukacji. Natomiast raport Centrum Edukacji Obywatelskiej szacuje, że nawet ok. 150 tys. dzieci z Ukrainy nie podjęło nauki w naszym kraju.

Uchodźcy zza wschodniej granicy będą otrzymywać świadczenie rodzinne 800+ i Dobry Start pod warunkiem realizacji przez ich dziecko obowiązku edukacji w tzw. zerówce, szkole podstawowej czy szkole średniej.
Maria Strońska
Piotr Bujak

Zobacz także

22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »