Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-11-06, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Szkolny budżet obywatelski rozwija aktywność społeczną uczniów prudnickiej podstawówki

Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku. Jej uczniowie Aniela, Kamila i Tomasz zachęcają do udziału w szkolnym budżecie obywatelskim [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku. Jej uczniowie Aniela, Kamila i Tomasz zachęcają do udziału w szkolnym budżecie obywatelskim [fot. Jan Poniatyszyn]
W Prudniku budżet obywatelski mają nie tylko dorośli, ale i też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Ruszyła tam druga edycja szkolnego budżetu obywatelskiego. Pokazuje to młodym ludziom, że mogą mieć realny wpływ na swoje otoczenie.
- Najpierw uczniowie zapoznawani byli z ideą takiej partycypacji społecznej oraz uczyli się pisania projektu - mówi Barbara Tobik, wicedyrektor prudnickiej podstawówki. – Szukali pomysłu, ale też musieli znaleźć przedmioty, które chcieliby zakupić, ich ceny. Musieli też znaleźć miejsce, żeby projekt, który zrealizują służył całej społeczności szkolnej. Zgłoszono ok. 12 projektów. Wgrał projekt kącika, do którego zakupione zostały pufy, gry planszowe. Podczas przerwy uczniowie bardzo chętnie tam przebywają.

Start szkolnego budżetu obywatelskiego w prudnickiej podstawówce rozpoczyna zbieranie podpisów poparcia dla pomysłów zgłaszanych przez uczniów. Muszą m.in. oszacować związane z tym koszty, dołączyć wizualizację.

- Nasze głosowanie decydujące o wyborze jednego projektu. Chodzimy po klasach i zachęcamy do udziału w szkolnym budżecie obywatelskim. Mamy dobre pomysły, aby coś zmienić i by było lepiej w tej szkole. Chciałabym, aby możliwa też była nauka na dworze. Fajnie byłoby mieć czasami tam lekcje, żeby nie siedzieć ciągle w klasach. Wystarczy ustawić ławeczki ze stolikami i tablicę na magnes - mówią Aniela i Kamila, uczennice prudnickiej SP 4.

W kolejnej edycji szkolnego budżetu obywatelskiego uczniowie prudnickiej podstawówki zdecydują na co wydane będzie tysiąc złotych. O przeznaczeniu pieniędzy na ten cel zdecydowała rada rodziców.
Barbara Tobik
Aniela i Kamila

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »