Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-02-01, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej

Prudnik w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki Cieplnej jest gmina, jednak barierą są koszty. W sezonie grzewczym daje o sobie znać problem zanieczyszczonego powietrza.
- Widać to po kopcących kominach – uważa jeden z mieszkańców Prudnika. – Nawet trzeba okna zamykać. Ludzie idą na łatwiznę. Wybierają ze śmietników różne rzeczy. Palą też papier, szmaty, buty. Widać to po dymie. To są ciemne dymy.

W Prudniku kwestię zanieczyszczeń emitowanych przez domowe piece rozwiązałoby podłączenie do miejskiej ciepłowni budynków komunalnych oraz należących do wspólnot mieszkaniowych.

- Do roku 2022 mieliśmy kilka takich podłączeń - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Nasz całkowity zasób komunalny to jest 120 budynków. Jeżeli chodzi o podłączenia do ciepła systemowego, to zakładamy, że taki program w stu procentach zostanie zrealizowany w przeciągu nawet 15 lat. Są to problemy najczęściej związane z doprowadzeniem infrastruktury ciepłowniczej oraz z tym, że są to zabytkowe budynki. Podraża to koszty inwestycji.

Problem stanowią też wspólnoty mieszkaniowe, do których należą budynki. Brak ich zgody blokuje podłączenie takich obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Część właścicieli mieszkań we własnym zakresie przerobiło już ogrzewanie na elektryczny lub gazowe.
prudnicki emeryt
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-10-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Infrastruktura sportowa będzie odbudowana". Rząd zapewnia wsparcie dla Prudnika i Głuchołaz 400 milionów złotych przeznaczył resort sportu na odbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej zniszczonej przez powódź. Taką informację przekazał w Prudniku minister Sławomir Nitras. Nabór wniosków ma ruszyć 15 października… » więcej 2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »