Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-09-30, 09:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej

Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom. Teraz są w złym stanie. Potwierdziła to kontrola inspekcji budowlanej, która dotyczyła siedmiu obiektów. Dwa z nich podlegają ochronie konserwatorskiej i już się zawaliły.
- Właściciel ma obowiązek utrzymywać budynek we właściwym stanie technicznym - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku.

- Żywotność tych budynków, gdy je projektowano, liczona była na 120 do 150 lat. W tej chwili mają one już 150, a ten, który się zawalił 170 lat. W związku z tym jest to naturalna śmierć techniczna budynku, który przez ostatnie 20 lat nie był użytkowany, a w związku z tym postępowała jego degradacja. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie terenu i obiektów przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

PINB w Prudniku chce ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków strategię postępowania na tych budynkach. Dotyczyć to ma wspólnych czynności. Interwencyjne oględziny przeprowadziły już tam służby konserwatorskie. Z ich ustaleń wynika, że doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z przepisami rozbiórka powinna być prowadzona w trybie pozwolenia na budowę. Jednak, takie pozwolenie nigdy nie zostało wydane. Sprawę zgłoszono prokuraturze. Popadające w ruinę obiekty po byłym „Froteksie”, w większość należą do firm zarejestrowanych w Warszawie.
Marek Ruda

Zobacz także

2020-07-19, godz. 09:00, Wiadomości z regionu O ludobójstwie na Kresach nie zapomina się w gminie Prudnik Zbrodnia na Polakach z Puźnik wspominana będzie podczas dzisiejszych (19.07) uroczystości w Niemysłowicach koło Prudnika. Po wojnie w tej wiosce osiedlono ekspatriantów, którzy przeżyli pogrom dokonany w 1945 roku przez bandę Ukraińskiej… » więcej 2020-07-17, godz. 20:30, Sport i turystyka Prudnik: powstanie rzeźba mistrza kolarskiego peletonu. "Ogromna promocja Prudnika i całego powiatu" Stanisław Szozda, legenda polskiego kolarstwa będzie miał okazałe upamiętnienie w rodzinnym Prudniku. Tamtejsze starostwo rozpisało konkurs na projekt rzeźby tego wybitnego sportowca. Jej odsłonięcie zaplanowano na wrzesień przyszłego… » więcej 2020-07-17, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Prudnik: w małych wioskach będzie atrakcyjniejsza oferta kulturalna Unijne dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zasili cztery najmniejsze sołectwa w gminie Prudnik. Zakup wyposażenia za 330 tysięcy złotych polepszy ofertę spędzania wolnego czasu. Część związanych z tym kosztów sfinansuje… » więcej 2020-07-17, godz. 08:30, Gospodarka Prudnik: firmy szukają pracowników, pośredniak ma pieniądze na ich szkolenie Gospodarcze spowolnienie przełamują firmy z powiatu prudnickiego. Przyśpieszenie to widać już na rynku zatrudnienia, gdzie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. Wiele miejsc pracy udało się uchronić dzięki państwowej tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-07-15, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy w powiecie prudnickim Uwagę mieszkańca powiatu zwróciło dziwne zachowanie na drodze kierującego volkswagenem. Jak się później okazało, 35-latek miał blisko 3 promile, ponadto nie miał uprawnień do prowadzenia auta. » więcej
204205206207208209210
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »