Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-09-30, 09:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej

Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom. Teraz są w złym stanie. Potwierdziła to kontrola inspekcji budowlanej, która dotyczyła siedmiu obiektów. Dwa z nich podlegają ochronie konserwatorskiej i już się zawaliły.
- Właściciel ma obowiązek utrzymywać budynek we właściwym stanie technicznym - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku.

- Żywotność tych budynków, gdy je projektowano, liczona była na 120 do 150 lat. W tej chwili mają one już 150, a ten, który się zawalił 170 lat. W związku z tym jest to naturalna śmierć techniczna budynku, który przez ostatnie 20 lat nie był użytkowany, a w związku z tym postępowała jego degradacja. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie terenu i obiektów przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

PINB w Prudniku chce ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków strategię postępowania na tych budynkach. Dotyczyć to ma wspólnych czynności. Interwencyjne oględziny przeprowadziły już tam służby konserwatorskie. Z ich ustaleń wynika, że doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z przepisami rozbiórka powinna być prowadzona w trybie pozwolenia na budowę. Jednak, takie pozwolenie nigdy nie zostało wydane. Sprawę zgłoszono prokuraturze. Popadające w ruinę obiekty po byłym „Froteksie”, w większość należą do firm zarejestrowanych w Warszawie.
Marek Ruda

Zobacz także

2020-08-20, godz. 14:39, Wiadomości z regionu Kolejne pieniądze na bioróżnorodność przyznane. 4 miliony złotych na południe regionu Prawie 4 miliony złotych na rozwój bioróżnorodności trafi do gmin na południu Opolszczyzny. Dzięki unijnemu wsparciu Nysa, Prudnik, Głuchołazy i Głogówek będą mogły rozwijać swoje walory przyrodnicze, jak i turystyczne. » więcej 2020-08-20, godz. 09:00, Gospodarka Samorząd Prudnika przygotowuje się do skanalizowania Szybowic. Inwestycja za 13 mln złotych 13 mln złotych ma kosztować budowa kanalizacji w Szybowicach w gminie Prudnik. Inwestycję uda się zrealizować dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu. Zadanie to zrealizuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który jest spółką… » więcej 2020-08-19, godz. 07:30, Wiadomości z regionu W Prudniku podsumowano kolejny dzień opolskiej pielgrzymki. Przypominano przesłania z wizyt Prymasa Tysiąclecia na Opolszczyźnie 'Błogosławiony Prymas Tysiąclecia' - pod takim hasłem przebiegł trzeci dzień 44. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę. Zakończenie kolejnego etapu wydarzenia odbyło się w prudnickim sanktuarium św. Józefa, miejscu symbolicznym… » więcej 2020-08-13, godz. 20:15, Gospodarka Prudnik: powiatowy szpital nie ma długów, inwestuje w nowoczesny sprzęt oraz w personel medyczny Blisko 2,5 mln złotych wyda w tym roku prudnicki szpital na zakup sprzętu medycznego i remonty. Placówka ta zatrudnia też wykwalifikowany personel medyczny. Niebawem trafi tam nowy aparat rentgenowski. » więcej 2020-08-13, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści i architekci z różnych części Polski. Przy okazji poznają też historię miasta… » więcej
199200201202203204205
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »