Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-09-30, 09:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej

Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom. Teraz są w złym stanie. Potwierdziła to kontrola inspekcji budowlanej, która dotyczyła siedmiu obiektów. Dwa z nich podlegają ochronie konserwatorskiej i już się zawaliły.
- Właściciel ma obowiązek utrzymywać budynek we właściwym stanie technicznym - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku.

- Żywotność tych budynków, gdy je projektowano, liczona była na 120 do 150 lat. W tej chwili mają one już 150, a ten, który się zawalił 170 lat. W związku z tym jest to naturalna śmierć techniczna budynku, który przez ostatnie 20 lat nie był użytkowany, a w związku z tym postępowała jego degradacja. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie terenu i obiektów przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

PINB w Prudniku chce ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków strategię postępowania na tych budynkach. Dotyczyć to ma wspólnych czynności. Interwencyjne oględziny przeprowadziły już tam służby konserwatorskie. Z ich ustaleń wynika, że doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z przepisami rozbiórka powinna być prowadzona w trybie pozwolenia na budowę. Jednak, takie pozwolenie nigdy nie zostało wydane. Sprawę zgłoszono prokuraturze. Popadające w ruinę obiekty po byłym „Froteksie”, w większość należą do firm zarejestrowanych w Warszawie.
Marek Ruda

Zobacz także

2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wojna w Ukrainie. Sroga zima spowoduje kolejną falę ukraińskich uchodźców? Ubywa Polaków na Ukrainie, również w tych miejscowościach, które mają umowy partnerskie z samorządami na Opolszczyźnie. Powody wyjazdów to wojna wywołana przez Rosję, pogarszające się warunki życia i duże bezrobocie. Porozumienia… » więcej 2024-10-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będzie to nowoczesna przychodnia”. W Prudniku chcą stworzyć centrum terapii oddechowej Za 5,5 mln zł powstanie w Prudniku nowoczesna placówka lecznicza i edukacyjna. Inwestycję zrealizuje samorząd powiatowy i podległa mu spółka medyczna - PCM. Przedsięwzięcie zaplanowano w ramach projektu pn. „Przywrócenie do funkcjonalności… » więcej 2024-10-14, godz. 17:30, Gospodarka Poszkodowani przez powódź pracodawcy muszą poczekać na pomoc finansową Wielka woda podtopiła w powiecie prudnickim zakłady produkcyjne oraz małe firmy usługowe. Powódź nie odbiła się jednak negatywnie na lokalnym rynku pracy. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »