Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści i architekci z różnych części Polski. Przy okazji poznają też historię miasta i jego okolic. Wrażenie na nich zrobił m.in. klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie komunistyczne władze więziły Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
- Warto było tutaj przyjechać - mówi Marek Madej z Warszawy, który jest komisarzem prudnickiego pleneru malarskiego. – Wśród nas są artyści naprawdę wyśmienici. Też to jest plener związany z Prudnikiem, skąd wyszły Śluby Jasnogórskie Narodu. Można powiedzieć, że związane z tym natchnienie kardynał Wyszyński miał w tutejszym klasztorze Franciszkanów, w latach 50. To jest bardzo ważny wątek. Można powiedzieć, że Prudnik jest jedną ze stolic duchowych Polski.
Prace powstałe podczas prudnickiego pleneru malarskiego prezentowane będą w tamtejszym ośrodku kultury. Piątkowy wernisaż (14.08) rozpocznie się o godzinie 18.00. Plener ten zorganizowała Kongregacja Przemysłowo-Handlowa OIG oraz gmina Prudnik.