Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-05-24, godz. 18:00, Wiadomości z regionu 7 lat procesu a prawomocnych wyroków brak. Mundurowi z Głubczyc oskarżeni o pobicie nadal pełnią swoje obowiązki Mija siedem lat, a w tej sprawie nadal nie zapadły prawomocne wyroki. Od 2010 roku przed sądem w Głubczycach toczy się proces przeciw czterem tamtejszym policjantom i strażnikowi miejskiemu. Zarzuca się im pobicie młodego mężczyz… » więcej 2017-05-23, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Święto Prudnika w różnych klimatach muzycznych Gwiazdy polskiej estrady to główne atrakcje tegorocznych Dni Prudnika. Zakończono wszystkie uzgodnienia organizacyjne i programowe dotyczące święta miasta. Zaplanowane na sześć dni imprezy adresowane są do różnych grup odbiorców… » więcej 2017-05-23, godz. 14:03, Gospodarka Rządowy program mieszkaniowy nie dla wszystkich TBS? Ponad rok oczekuje na kredyt inwestycyjny Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Z wnioskiem o wsparcie inwestycji mieszkaniowej wystąpiono do Banku Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2017-05-22, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Zwrot akcji w sprawie machlojek finansowych w prudnickim DPS Z pozycji roszczeniowych na defensywne przeszły zwolnione pracownice Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Powodem ich dyscyplinarek były nieprawidłowości finansowe w tej placówce. Wykryła je w ubiegłym roku kontrola przeprowadzona przez… » więcej 2017-05-22, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Śmieci ze Śląska wylądowały nieopodal Głuchołaz. Oskarżeni staną przed sądem Zagrożenie dla ludzi i przyrody spowodowali w Górach Opawskich dwaj mieszkańcy Śląska. Teraz odpowiedzą za to przed sądem. Mariusz Ś. i Witold W. zorganizowali przywóz do Konradowa w gminie Głuchołazy 300 ton śmieci. Odpady ze… » więcej
426427428429430431432
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »