Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-06-13, 15:00 Autor: Maciej Stępień

Przyniósł do sklepu znaleziony granat. Saperzy ostrzegają przed nieodpowiedzialnym zachowaniem

Saperzy przestrzegają przed samodzielnym podejmowaniem z ziemi niewybuchów [fot. Maciej Stępień]
Saperzy przestrzegają przed samodzielnym podejmowaniem z ziemi niewybuchów [fot. Maciej Stępień]
Niewybuch [fot. Maciej Stępień]
Niewybuch [fot. Maciej Stępień]
Wczoraj w Rychnowie jeden z mieszkańców przyniósł granat do sklepu [fot. KPP Namysłów]
Wczoraj w Rychnowie jeden z mieszkańców przyniósł granat do sklepu [fot. KPP Namysłów]
Patrol saperski [fot. Maciej Stępień]
Patrol saperski [fot. Maciej Stępień]
Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się wczoraj w podnamysłowskim Rychnowie. 60-letni mężczyzna wszedł do sklepu z granatem, by zapytać sprzedawcę, co z tym przedmiotem zrobić. Był przekonany, że to zabawka. Saperzy ostrzegają, że przedmioty znalezione w ziemi nadal potrafią być śmiercionośne a nieodpowiedzialnych zachowań w regionie nie brakuje.
Policja podkreśla, że było to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie ze strony 60-latka, ponieważ istniało realne zagrożenie wybuchem. Paweł Chmielewski, rzecznik namysłowskiej policji mówi, że policjanci, którzy przybyli na miejsce od razu dokonali ewakuacji.

- Zanim na miejsce przyjechał patrol saperski nasz funkcjonariusz z przeszkoleniem pirotechnicznym obejrzał granat. Był mocno skorodowany, nie posiadał już m.in. zawleczki i w zasadzie w każdej chwili mógł samoczynne eksplodować. Gdy na miejsce przyjechało wojsko, niebezpieczny przedmiot został podjęty przez saperów.

W ciągu kilku ostatnich lat na terenie naszego regionu doszło do kilku nieodpowiedzialnych zachowań ze strony mieszkańców. W Nysie nieznane do dziś osoby na jednej z bocznych ulic pozostawiły znalezione w pobliskim lesie miny przeciwpancerne. Nie lepiej zachował się pewien mieszkaniec Brzegu, o czym wspomina Bogusław Dąbkowski z miejscowej policji.

- Mężczyzna przyszedł i wyciągnął z reklamówki granat. Położył go na ladzie podawczej i oświadczył, że znalazł taki przedmiot. Cała komenda została wówczas postawiona na nogi – mówi funkcjonariusz.

Mjr Jacek Obierzyński z 1.Brzeskiego Pułku Saperów podkreśla, że w ziemi wciąż znajduje się sporo przedmiotów niebezpiecznych, które mogą stanowić zagrożenie.

- Te niewybuchy nadal są niebezpieczne. Zostały stworzone po to, by zabijać i pomimo tak długiego okresu, który upłynął od II wojny światowej, przedmioty te potrafią być groźne. Każdego roku wyjeżdżamy po kilkaset razy i nie ma tutaj znaczenia, jak dawno temu dochodziło do walk. W ziemi jest tego naprawdę sporo.

Zastępca dowódcy patrolu rozminowania chorąży Robert Janklowski dodaje, że najwięcej tego typu przedmiotów znajduje się na terenach leśnych.

- 50-60% niewybuchów to rzeczy znalezione w lasach. Przypomnę, ze to właśnie tam trafiał cały arsenał nieużyty w trakcie wojny. To tam trafiały bomby, pociski i granaty z pobliskich wiosek i miast. Ta akcja rozminowania trwała do 1956 roku. Wówczas do ziemi trafiło bardzo dużo tych przedmiotów.

Saperzy i policjanci apelują, nie podejmujmy na własną rękę jakichkolwiek niewybuchów. W takim przypadku należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby.

Zobacz także

2018-01-14, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Mury obronne Namysłowa wypięknieją. Trwa ich restauracja W połowie ubiegłego roku władze powiatu namysłowskiego otrzymały czteromilionową dotację na ratowanie zabytków. Część pieniędzy trafiła do okolicznych parafii, w których znajdują się wpisane do rejestru kilkusetletnie świątynie… » więcej 2018-01-13, godz. 22:30, Gospodarka Dobre wieści dla kierowców. Gmina Pokój zainwestuje w drogi Modernizacja trasy w Żabieńcu, remont ulicy Opustowej w Zawiści, łącznik między Krogulną, a Zieleńcem - to najważniejsze inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej w gminie. Kierowców ucieszy jednak najbardziej remont… » więcej 2018-01-13, godz. 20:00, Gospodarka Wilków się kanalizuje. Kolejne sołectwa samorząd przyłączy do sieci W ostatnich latach udało się w pełni skanalizować cztery miejscowości, jesienią 2017 roku ruszyły prace w Pągowie, a w kolejce czekają już mieszkańcy Pszenicznej. Większość inwestycji finansowanych jest z Wojewódzkiego Funduszu… » więcej 2018-01-12, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Spór w sprawie mandatu wicestarosty rozstrzygnie sąd Będąc radnym miejskim, został powołany na wicestarostę. Konrad Gęsiarz, wicestarosta namysłowski, odwołał się w sądzie administracyjnym od decyzji Rady Miejskiej w Namysłowie, która stwierdziła wygaśnięcie jego mandatu. » więcej 2018-01-12, godz. 15:41, Wiadomości z regionu Nie ma odwiertów wody, nie ma uzdrowiska. Pokój od dawna czeka na badania geologiczne Samorząd od czterech lat oczekuje na decyzję o przyznaniu pieniędzy na badania wody. Odwierty są niezbędne, by sprawdzić, jakie właściwości i wartości lecznicze ma woda będąca głęboko pod ziemią. Koncesja jest ważna jeszcze… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »