Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-04-25, godz. 16:00, Gospodarka Namysłowianie sami zdecydują, na co wydać 50 tysięcy złotych Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Namysłowa. Mieszkańcy gminy za pośrednictwem zarządów sześciu osiedli mogą zgłaszać własne propozycję wydania tej kwoty. Do 7 maja trwa nabór wniosków i pomysłów. » więcej 2018-04-25, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Zabytkowe kościoły wypięknieją. Powiat namysłowski dotuje remonty Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane zostaną przeprowadzone w tym roku w pięciu obiektach sakralnych. Woskowice, Wilków, Baldwinowice, a także Ligota Książęca oraz Kamienna, te parafie skorzystają z dotacji Starostwa… » więcej 2018-04-25, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Seniorzy zajmą miejsce prokuratorów. W Namysłowie skorzystają z programu Senior Plus Starostwo Powiatowe w Namysłowie otrzyma rządowe wsparcie. 300 tysięcy złotych zostanie wydane na zagospodarowanie pomieszczeń po byłej prokuraturze. Łącznie to ponad 300m2. Seniorzy z powiatu namysłowskiego za kilka miesięcy będą… » więcej 2018-04-24, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Pobierała leki na receptę, a później nimi handlowała. Wpadła w ręce policji Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 33-letnią kobietę, która w sieci sprzedawała wyroby farmaceutyczne. Na jednym z portali internetowych oferowała lekarstwa dla osób cierpiących na choroby neurologiczne. Mieszkanka Zgorzelca mogła… » więcej 2018-04-20, godz. 19:00, Gospodarka Szpital w Namysłowie na plusie. Dobre wyniki finansowe za ubiegły rok Namysłowskie Centrum Zdrowia może pochwalić się nie lada wyczynem. Jako jeden z nielicznych szpitali w regionie zamknął ubiegły rok finansowy na dużym plusie. Nieoficjalnie to kwota 200 tysięcy złotych. Zdaniem dyrekcji szpitala… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »