Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-07-04, 07:30 Autor: Maciej Stępień

Uratował myszołowa i oddał go w dobre ręce. Ornitolodzy apelują, by pomagać rannym ptakom

Ranny myszołów został znaleziony przy autostradzie A4 [fot. Marek Stajszczyk]
Ranny myszołów został znaleziony przy autostradzie A4 [fot. Marek Stajszczyk]
Ranny myszołów został znaleziony przy autostradzie A4 [fot. Marek Stajszczyk]
Ranny myszołów został znaleziony przy autostradzie A4 [fot. Marek Stajszczyk]
Poszkodowanego myszołowa kilka dni temu znalazł pracownik punktu obsługi autostrady A4 w okolicach Przylesia. Ptak został ranny w nogę, prawdopodobnie po zderzeniu z autem. Mógł nisko lecieć lub żerować na poboczu. Pracownik nie został obojętny i powiadomił odpowiednie osoby. Zwierzę trafiło do brzeskiego przyrodnika Marka Stajszczyka, który udzielił mu pierwszej pomocy. Ornitolodzy mówią wprost, nie bądźmy obojętni na los ptaków. Im można natychmiast pomagać.
Marek Stajszczyk w rozmowie z reporterem Radia Opole tłumaczy, że wystarczyło napoić i nakarmić drapieżnika, by ten odzyskał siły.

- W sobotę rano ku mojemu zdziwieniu okazało się, że myszołów żyje i czuje się znacznie lepiej, niż dzień wcześniej. Powoli wstawał na nogi, choć nadal było mu ciężko. Cały czas podawałem mu wodę, a ponadto kupiłem mu podroby, by mógł coś zjeść. Trzymałem go w pudełku na balkonie, ale uznałem, że nie jest to idealne miejsce. Zadzwoniłem do znajomych do Kościerzyc, by zaopiekowali się drapieżnikiem. Tam ustawiono mu wolierę między drzewami i ptak powoli wraca do zdrowia.

Przyrodnicy podkreślają, że gdy widzimy rannego ptaka powinniśmy pomóc. Można je brać na ręce bez obaw, ponieważ nasze drapieżniki nie są węchowcami.

- To nie jest tak, jak z dzikimi zwierzętami, np. sarnami, dzikami, czy borsukami. Ptaka możemy dotknąć bez obaw, że stado go odrzuci. Musimy po prostu go delikatnie wziąć i podnieść. Nie wolno ściskać, ponieważ ptaki mają w swoim organizmie tzw. worki powietrzne i ich przebicie spowoduje, że nie będą mogły latać. Potrzebujemy też pudełka, w zależności od rozmiaru znalezionego drapieżnika. Następnie szukamy pobliskiego weterynarza, który zajmie się rannym zwierzęciem. Tutaj akurat bez problemów możemy pomagać – dodaje na koniec Stajszczyk.

Na razie nie wiadomo, czy myszołów będzie mógł żyć na wolności. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegał proces gojenia ran.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-01-08, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Brzeska interna pęka w szwach, a lekarze zażądali podwyżek Zawieszenie działalności oddziałów wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie odbija się na funkcjonowaniu Brzeskiego Centrum Medycznego - mówi dyrekcja placówki. Dziś wszystkie łóżka są już zajęte, a liczba pacjentów do hospitalizacji… » więcej 2017-12-28, godz. 15:52, Wiadomości z regionu Awantura na sesji w Brzegu. Mieszkańcy protestują, radni zgodzili się na przekazanie gruntów pod budowę nowego więzienia Większość brzeskich radnych chce budowy nowego zakładu karnego na terenie miasta. Na dzisiejszej (28.12) nadzwyczajnej sesji rajcy odrzucili kontruchwałę w sprawie cofnięcia darowizny hektarowej działki pod budowę kolejnej placówki… » więcej 2017-12-27, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Brzeska policja otrzymała nowe radiowozy. Kolejne auta są w drodze Kilka tygodni temu informowaliśmy o złym stanie samochodowej floty funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Sześć aut w 2017 roku zostało wycofanych ze służby ze względu na stan techniczny. Pod koniec roku pojawiły się… » więcej 2017-12-27, godz. 14:15, Gospodarka Grodków oszacował wydatki i dochody. W budżecie na przyszły rok sporo inwestycji Gmina w 2018 roku wyda blisko 100 mln złotych, a ponad 30% z tej sumy to pieniądze przeznaczone na zadania. Remont dworca, poprawa infrastruktury drogowej, budowa ścieżek rowerowych, a także restauracja wnętrz zabytkowego ratusza - to… » więcej 2017-12-27, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Pracowity rok brzeskich saperów. Z ziemi podjęto blisko 20 tysięcy niewybuchów Żołnierze z patrolu rozminowania 1. Brzeskiego Pułku Saperów na brak zajęć w 2017 roku nie mogli narzekać. Interweniowali 274 razy, a na poligonie dokonali ponad 70 zniszczeń materiałów niebezpiecznych. Głośno było o licznych… » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »