Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Zobacz także

2018-01-29, godz. 15:11, Wiadomości z regionu Zostawiła list pożegnalny i... postawiła na nogi całe miasto. Nietrzeźwą kobietę znaleziono w jednym z mieszkań Blisko pięć godzin trwały poszukiwania młodej brzeżanki, która w miniony weekend wyszła z domu pozostawiając list pożegnalny. Rodzina natychmiast zaalarmowała policję myśląc, że 28-latka chce targnąć się na swoje życie. Poszukiwania… » więcej 2018-01-25, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Więcej fałszywych alarmów w powiecie brzeskim. Coraz częściej zawodzą czujniki przeciwpożarowe W ubiegłym roku brzescy strażacy odnotowali więcej zgłoszeń i interwencji. O 20% więcej było pożarów, wypadków samochodowych i miejscowych zagrożeń. Wraz ze wzrostem wszystkich zdarzeń, więcej pojawiło się też alarmów fałszywych… » więcej 2018-01-25, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Niepełnosprawni intelektualnie mają w Brzegu nową placówkę. Uruchomiono Środowiskowy Dom Samopomocy 30 osób będzie uczyć się samodzielności i zaradności życiowej. Przy ulicy 1-go Maja w Brzegu uroczyście otwarto dziś (25.01) Środowiskowy Dom Samopomocy. Placówka będzie działać przy Stowarzyszeniu Osób Chorych na SM. Podopieczni… » więcej 2018-01-24, godz. 22:10, Wiadomości z regionu Zimą złodzieje włamują się do altanek. Policja apeluje do działkowiczów o czujność Funkcjonariusze z Grodkowa kilka dni temu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież narzędzi ogrodowych z jednej z altan. Do zdarzenia doszło w tamtejszym kompleksie ogródków działkowych. Łupem złodziei padły m.in. sekator… » więcej 2018-01-24, godz. 16:35, Wiadomości z regionu Po tragedii w Skarbimierzu Osiedle nieczynny basen doczeka się solidnego ogrodzenia Nowy płot, dodatkowe oświetlenie i monitoring - takie elementy zabezpieczenia już niebawem pojawią się na zbiorniku przy ulicy Akacjowej w Skarbimierzu Osiedle. Tak zdecydowali mieszkańcy na ostatnim zebraniu. Przypomnijmy, tydzień… » więcej
89909192939495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »