Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Zobacz także

2017-11-28, godz. 14:25, Wiadomości z regionu Wójt Skarbimierza reaguje na słowa brzeskich samorządowców, którzy chcą przyłączyć gminę do Brzegu W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że członkowie Stowarzyszenia Młody Brzeg powołali do życia społeczny komitet na rzecz przyłączenia Skarbimierza do miasta. Andrzej Pulit wystosował w tej sprawie stosowne pismo, które trafiło… » więcej 2017-11-28, godz. 13:08, Wiadomości z regionu Nie żyje pracownik brzeskiego MOSiR-u, który spadł z drabiny podczas przycinania gałęzi Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu 64-letni mężczyzna, który uległ wypadkowi przy pracy zmarł w jednym z opolskich szpitali. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na terenie odkrytego kąpieliska przy ulicy Korfantego… » więcej 2017-11-26, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Piastowski zamek doczeka się kapitalnego remontu dachu W przyszłym roku jeden z najpiękniejszych opolskich zabytków zostanie poddany dużym pracom restauracyjnym. W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu pojawią się dekarze, którzy wymienią stare poszycie dachu. Placówka na ten zakres prac… » więcej 2017-11-26, godz. 07:00, Wiadomości z regionu W Olszance kopcący piec możesz wymienić na nowy. Gmina finansuje część kosztów W tym roku samorząd przeznaczy 50 tysięcy na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania. Trzynastu właścicieli domów złożyło stosowne wnioski do gminy, które zostały ocenione pozytywnie. Od kilku dni trwają już odbiory techniczne… » więcej 2017-11-25, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Burmistrz Brzegu przekaże 30 tysięcy na rzecz BCM, W tle konflikt o zaległy podatek od nieruchomości W projekcie budżetu na przyszły rok władze Brzegu wprowadziły zapis o pomocy finansowej dla Brzeskiego Centrum Medycznego w kwocie 30 tysięcy złotych. Taka suma może zostać przegłosowana przez radnych na następnej sesji. Burmistrz… » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »