Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-28, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Dekomunizacja dotknęła również milicjantów. Znika pomnik ku czci Tomasza Syski

Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Dziś w godzinach dopołudniowych ruszyła likwidacja niewielkiego obelisku między Lubszą a Mąkoszycami przy drodze krajowej nr 39. To pomnik powstały ku czci kaprala MO Tomasza Syski, który zginął z rąk bandytów w 1947 roku. Zginął na służbie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, broniąc konwojowanych pieniędzy. Zdaniem IPN-u pomnik propaguje poprzedni ustrój i należy go usunąć.
Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski mówi Radiu Opole, że próbował tego miejsca bronić, ale bezskutecznie.

- Wojewoda zasięgnął opinii Instytutu Pamięci Narodowej, a instytucja ta stwierdziła, że obelisk należy rozebrać. Ich zdaniem propaguje on ustrój socjalistyczny, choć ja tak wcale nie uważam.

Gąsiorowski wspomina, że Tomasz Sysko zginął na służbie, broniąc wypłaty pracowników pobliskiego tartaku.

- Milicjant konwojował kasjera, który wiózł wynagrodzenia dla robotników jednego z zakładów produkcyjnych. Zostali zaatakowani, a kaprala zastrzelono. Ja nie widzę tutaj żadnego związku z propagowaniem poprzedniego ustroju. Ów młody mężczyzna chciał dobrze, konwojował kasjera, który miał pieniądze na wypłaty dla ludzi, którzy ciężko pracowali w przemyśle drzewnym. Nie rozumiem tej decyzji – dziwi się wójt Lubszy.

Dodajmy, że usuwaniem obelisku zajęła się prywatna firma, która działa na zlecenie Nadleśnictwa Brzeg. Przypomnijmy, pomnik znajduje się z dala od zabudowań, a dbali o niego okoliczni mieszkańcy i emerytowani policjanci.
Bogusław Gąsiorowski
Posłuchaj relacji naszego reportera z miejsca rozbiórki pomnika

Zobacz także

2018-11-10, godz. 18:15, Wiadomości z regionu W Pogorzeli śpiewają pieśni patriotyczne. Ruszyła 23. edycja corocznego festiwalu Punktualnie o godzinie 16:30 wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczął się Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. Ponad 20 wykonawców bierze dziś udział w koncercie laureatów, który co roku odbywa się w miejscowym kościele… » więcej 2018-11-10, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Brzeg zaprasza na piknik wojskowy. Takich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w mieście jeszcze nie było Pokazy militariów, grupy rekonstrukcyjne i wszystkie służby mundurowe w jednym miejscu i o jednym czasie - w sobotę o godzinie 13:00 na dziedzińcu piastowskiego zamku w Brzegu rozpocznie się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”… » więcej 2018-11-10, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Sto pieśni na stulecie odzyskania niepodległości. Pogorzela szykuje się do corocznego festiwalu Ponad 20 wykonawców wystąpi dziś w finałowym koncercie Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. Wojewódzka impreza organizowana jest już po raz 23. a tegoroczna edycja będzie miała jeszcze bardziej uroczysty charakter. Festiwal… » więcej 2018-11-09, godz. 12:50, Wiadomości z regionu Kierowcy gubią ładunek. Nie mieszczą się pod wiaduktem kolejowym W ciągu kilku ostatni dni w Brzegu doszło do dwóch groźnych zdarzeń drogowych. Nieznani kierowcy, którzy poruszali się tirami, zgubili drewniane kłody nie mieszcząc się pod wiaduktem kolejowym łączącym ulice Armii Krajowej z Chocimską… » więcej 2018-11-07, godz. 20:30, Wiadomości z regionu W Brzegu odsłonięto okolicznościowy mural. Upamiętnia żołnierzy niezłomnych Dziś w południe na jednej z kamienic przy ulicy Oławskiej w Brzegu pokazano pamiątkowy mural. Na ścianie budynku namalowano sześciu żołnierzy wyklętych, a wśród postaci znaleźli się m.in. Witold Pilecki i Henryk Flame. Co ciekawe… » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »