Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-17, 13:30 Autor: Maciej Stępień

W Lubszy nie chcą parku narodowego. "Stracą na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy"

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Władze podbrzeskiej gminy ostrzegają, że utworzenie „Puszczy Śląskiej” doprowadzi do zapaści gospodarczej tej części regionu. Zdaniem wójta Lubszy Bogusława Gąsiorowskiego kilka gmin leżących na terenie dzisiejszego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wpadnie w nie lada kłopoty. Liczne tartaki i firmy związane z lasami gospodarczymi w regionie przestanie funkcjonować i wzrośnie bezrobocie. Ponadto turyści i grzybiarze nie będą mieli wstępu do parku.
- Utworzenie Parku Narodowego „Puszcza Śląska” może i brzmi dumnie, ale przysporzy nam wielu problemów – ostrzega Gąsiorowski.

- Konsekwencją na pewno będzie zakaz wejścia do lasu w dowolnym miejscu, mieszkańcy będą musieli przechodzić przez jakieś bramki. Jeszcze nam żubry tutaj wprowadzą. Będzie zakaz zbioru grzybów i runa leśnego, a do tego upadnie cały przemysł drzewny. My, jako gmina, oprócz tego, że ludzie pracujący na rzecz lasu stracą zatrudnienie np. w tartakach, to stracimy również wpływy z podatków. Utworzenie parku narodowego to podatki mniejsze o 50% z tytułu lasów.

Wójt Lubszy dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie zwołana sesja rady gminy, na której podjęta zostanie stosowna uchwała, sprzeciwiająca się planom utworzenia na terenie lasów stobrawskich parku narodowego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia puszczy na Opolszczyźnie wzbudził burzliwą dyskusję podczas konsultacji w sprawie nowego planu przestrzennego regionu. Wśród protestujących samorządów jest również gmina Pokój.
Bogusław Gąsiorowski

Zobacz także

2018-06-26, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Tylko jeden akwen w powiecie brzeskim dopuszczony do kąpieli Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Opolu opublikował listę kąpielisk na tegoroczny sezon wakacyjny. Okazuje się, że badania wody i wszelkie wymogi w powiecie brzeskim spełniła na razie tylko żwirownia w Lewinie Brzeskim. To od kilku… » więcej 2018-06-26, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Co dalej z pomnikiem w Mikolinie? Monument z czerwoną gwiazdą nadal stoi Chodzi o obelisk ku czci poległych sowieckich żołnierzy. Stojący z dala od zabudowań, nad brzegiem Odry pomnik miał zniknąć do końca marca. Tak się jednak nie stało. Monument nadal stoi, a dla turystów stał się atrakcją. Na… » więcej 2018-06-25, godz. 15:45, Wiadomości z regionu 300 tysięcy złotych odpracowali dłużnicy w Brzegu. To tylko 1% całej kwoty długu wobec komunalki Zarząd Nieruchomości Miejskich w Brzegu podsumował ostatnie kilkanaście miesięcy programu „Praca za czynsz”. W 2017 roku blisko 50 najemców lokali komunalnych odpracował swój dług. Spłacono blisko 300 tysięcy złotych. » więcej 2018-06-25, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Dwóch nietrzeźwych i jeden z sądowym zakazem. Policjanci z Brzegu zatrzymali trzech nieodpowiedzialnych kierowców Brzeska drogówka miała w ten weekend sporo pracy. Zaczęło się już w piątek, kiedy do rutynowej kontroli zatrzymano kierowcę tira. 47-latek wydmuchał promil alkoholu. Chwilę później zatrzymano mężczyznę, który bez uprawnień… » więcej 2018-06-24, godz. 15:11, Wiadomości z regionu Brzeskie Centrum Kultury wypięknieje. Miliony na modernizację Na gruntowny remont Brzeskie Centrum Kultury, największa w Brzegu placówka kulturalna, czekała kilkadziesiąt lat. Podpisano umowę z wykonawcą na gruntowną modernizację. Kosztować będzie ponad 10 mln złotych, a zakres prac jest na… » więcej
56575859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »