Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-01-23, 12:57 Autor: Maciej Stępień

Część mieszkańców Brzegu chce referendum ws. budowy nowego zakładu karnego. Ma im pomóc poseł Kukiz'15

Część mieszkańców Brzegu chce zorganizować referendum ws. budowy nowego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
Część mieszkańców Brzegu chce zorganizować referendum ws. budowy nowego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu
Wczoraj (22.01) późnym popołudniem mieszkańcy osiedla, które ma graniczyć z najnowszą placówką penitencjarną spotkali się z posłem Kukiz’15 Pawłem Grabowskim. Wspólnie ustalili, że niebawem na terenie miasta pojawią się plakaty i banery, a także ulotki informujące o negatywnych skutkach budowy nowego zakładu karnego na terenie miasta. Ponadto rusza zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w tej sprawie. Mieszkańcy deklarują, że zrobią wszystko, by powstrzymać realizację tej wielomilionowej inwestycji.
- Żeby takie referendum się odbyło potrzeba około trzech tysięcy podpisów – wylicza poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski. – Ja chcę wspierać tę inicjatywę i deklaruję, że jeśli zbiórka ruszy, to ja również stanę w rynku, czy Placu Polonii Amerykańskiej i będę zachęcał ludzi do składania podpisów pod tym wnioskiem.

- Przecież taki zakład karny może powstać w Brzegu, ale nie w tak bliskim sąsiedztwie naszego osiedla – mówi jeden z oburzonych mieszkańców. – Mamy „zielonkę”, czyli powojskowe grunty pod inwestycje. Tam jest idealne miejsce. Na odludziu i z łatwym dojazdem do drogi krajowej.

Mieszkańcy ulic Saperskiej, Pierwszej Brygady i Chorążych zapowiadają kolportaż specjalnych ulotek i plakatów.

- Uważamy, że mamy jeszcze szanse – tłumaczy Agnieszka Pacek. – Ulotki, plakaty i banery pojawią się niebawem, wszystko robimy sami, własnym sumptem. Trzeba działać szybko, ustalimy szczegóły i bierzemy się do pracy.

Przypomnijmy, że o inwestycji wartej pół miliarda złotych w Brzegu mówi się od kilku miesięcy. Nowoczesny zakład karny ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej. Ma docelowo pomieścić półtora tysiąca skazanych. Placówka penitencjarna ma być gotowa za 4 lata.
Paweł Grabowski i protestujący mieszkańcy

Zobacz także

2017-11-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień coraz bliżej. Grodków szykuje się do najazdu artystów Za niecałe dwa tygodnie startuje najstarszy w Polsce przegląd międzynarodowych zespołów muzycznych. Grodkowska impreza po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku i do dziś gra nieprzerwanie. W dniach od 17-19 listopada tamtejszy Ośrodek… » więcej 2017-11-07, godz. 14:24, Wiadomości z regionu Skosił znaki i zatrzymał się na torach. Groźny wypadek pod Brzegiem O dużym szczęściu może mówić 43-letni kierujący audi, który niemal doprowadził do tragedii. Przed przejazdem kolejowym, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i zatrzymał się na torach. Auto zostało unieruchomione… » więcej 2017-11-04, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Brzeska komenda policji czeka na młodych mundurowych. Jednostka ma kilkanaście etatów Na rynku pracy coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w policji. Problemy kadrowe dotykają niemal każdą jednostkę w powiecie brzeskim. W Brzegu jeszcze 5 lat temu było raptem kilka wakatów uzupełnianych na bieżąco. Dziś jednostka… » więcej 2017-11-03, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zabytkowy kościół w Krzyżowicach starszy niż przypuszczano? Nowe wyniki polsko-amerykańskich badań Gotycka świątynia w Krzyżowicach od lat przyciąga turystów, bo znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej tam kaplicy pojawiły się w XIV wieku. Niecałe dwieście lat później wybudowano murowane… » więcej 2017-11-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Najstarsza kamienica w Brzegu doczekała się restauracji Po kilku miesiącach zakończył się remont fasady budynku przy ulicy Jabłkowej. Według dokumentów urbanistycznych to najstarszy obiekt w Brzegu. Powstał w drugiej połowie XIII wieku, a do dziś zachowały się jego historyczne elementy… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »