Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-10-24, 14:24 Autor: Maciej Stępień

Skarbimierz-Osiedle chce być miastem. Czy miejskie prawa uchronią gminę przed przyłączeniem do Brzegu?

Skarbimierz Osiedle może zostać miastem. Władze gminy chcą się zabezpieczyć przed ewentualnym przyłączeniem Skarbimierza do Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Skarbimierz Osiedle może zostać miastem. Władze gminy chcą się zabezpieczyć przed ewentualnym przyłączeniem Skarbimierza do Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Na wczorajszej (23.10) sesji radni Skarbimierza zgodzili się jednogłośnie na konsultacje społeczne w sprawie rozpoczęcia działań w kierunku uzyskania praw miejskich. Władze Skarbimierza chcą, aby mieszkańcy wypowiedzieli się w tej kwestii, bo zdaniem wójta Andrzeja Pulita temat jest poważny. Samorządowcy otwarcie mówią, że uchroni to gminę przed ewentualnym włączeniem jej z powrotem do Brzegu.
Andrzej Pulit w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że Skarbimierz-Osiedle spełnia wszystkie warunki, by zostać miastem.

- Sprawa jest bardzo prosta. Skarbimierz-Osiedle jest jednostką typową dla miast. Występuje tutaj zabudowa miejska, przemysł i nie ma terenów rolnych. Teren ten został specjalnie wydzielony tak, by było mieszkalnictwo i strefa gospodarcza. To istotny warunek – tłumaczy Pulit.

- Podobnie jak Tułowice, spełniamy wszystkie warunki, które są potrzebne do otrzymania uprawnień miejskich. Liczymy, że tak się stanie, bo będziemy mieli z tego tytułu same korzyści. Przede wszystkim środki unijne, bo można sięgać o większe kwoty. Jako miasto mielibyśmy większe możliwości – dodaje wójt Skarbimierza.

Radni na wczorajszej (23.10) sesji podjęli decyzję jednogłośnie. Przedstawiciel Skarbimierza-Osiedle Dariusz Chromik chwali plany tamtejszych samorządowców.

- Na pewno na tym zyskamy i ugruntujemy naszą silną pozycje. To także zabezpieczenie przed tym, by Brzeg nie chciał nas wchłonąć. Nie może być tak, że przez ostatnich 20 lat tyle zrobiliśmy, a ktoś przyjdzie w zasadzie na gotowe – dodaje tamtejszy radny.

Z kolei Dariusz Nawrocki, samorządowiec z Pępic podkreśla, że te konsultacje nic nie zmienią.

- To, że Skarbimierz-Osiedle nabierze praw miejskich nic nie zmienia w sprawie przyjęcia przez Brzeg gminy Skarbimierz.

Mieszkańcy gminy pomysł wójta i radnych popierają.

- Przecież to bez tego widać, że to miasto. Przynajmniej tak to tutaj odczuwamy – mówi jedna kobiet.

- Pewnie, że lepiej w mieści niż na wiosce. To dobry pomysł, który ma więcej plusów niż minusów – dodaje mieszkanka jednego z bloków.

Czy działania wójta Pulita to już kampania samorządowa, czy realna działania, by raz na zawsze zamknąć temat przyłączenia Skarbimierza do Brzegu?

- Wiem, że brzescy samorządowcy ciągle o tym myślą – przyznaje Andrzej Pulit.

- Oni chcą najzwyczajniej w świecie ograć mieszkańców Skarbimierza. Zabrać im po prostu pieniądze. Ale gdyby tak się zastanowić ile środków finansowych ma nasza gmina, a ile Brzeg, to wychodzi, że pozyskujemy podobne kwoty, z tym, że Brzeg zdecydowanie więcej ich przejada – tłumaczy wójt.

- Jeżeli chcecie obniżyć koszty to trzeba je mniej przejadać, tak jak to robimy u nas. My więcej inwestujemy, stąd takie dobre wskaźniki. Przypomnę również, że my aby nadrobić czas musieliśmy zaciągać kredyty. To teraz pytam, bo Brzeg chce od nas pieniędzy, a co z kredytami? Też je za nas spłacicie? – mówi do brzeskich samorządowców wójt Skarbimierza.

Konsultacje społeczne w gminie na pewno zakończą się do końca roku. W przypadku pozytywnej reakcji mieszkańców, do 31 marca przyszłego roku trzeba złożyć stosowne dokumenty do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto również wspomnieć o tym, że w całym procesie ważna jest też opinia wojewody.

Przypomnijmy. W 1990 roku Brzeg został podzielony na gminę miejską i wiejską, w wyniku tego procesu powstał Skarbimierz. Od momentu uruchomienia strefy przemysłowej w 2006 roku, coraz częściej mówi się o ponownym przyłączeniu gminy do Brzegu. Temat najczęściej pojawia się w trakcie kampanii samorządowej.

Do sprawy będziemy wracamy jutro. Na razie władze Brzegu i powiatu nie wypowiedziały się na temat.
Andrzej Pulit, Dariusz Chromik, mieszkańcy gminy, Dariusz Nawrocki

Zobacz także

2017-12-16, godz. 13:15, Sport i turystyka Kryta pływalnia w Brzegu zamknięta. Rozpoczęła się coroczna konserwacja obiektu Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu zamyka dla pływaków kryty basen. Obiekt wymaga prac konserwatorskich, które zazwyczaj trwają kilka tygodni. Konserwacji zostanie poddana… » więcej 2017-12-16, godz. 10:40, Gospodarka Brzeg z wysokim budżetem, ale też z planowanym sporym długiem Remont amfiteatru i Brzeskiego Centrum Kultury, realizacja strategii niskoemisyjnej a także rozwój terenów zielonych w mieście - to najważniejsze inwestycje planowane na rok 2018 w Brzegu. 194 mln złotych - tyle wyniosą wszystkie wydatki… » więcej 2017-12-15, godz. 14:05, Wiadomości z regionu Jechali do akcji i uderzyli w osobówkę. Kolizja brzeskich strażaków Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dziś około południa na ulicy Łokietka. Strażacy w kilku wozach bojowych pędzili na sygnałach świetlnych i dźwiękowych do zgłoszenia o silnym zadymieniu w jednej z kamienic przy ulicy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Awantura na sesji w Brzegu. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie drugiego zakładu karnego W trakcie dzisiejszego spotkania w brzeskim ratuszu doszło do kłótni między mieszkańcami a burmistrzem Brzegu. Jerzy Wrębiak przyjął sporo słów krytyki za to, że zgadza się na budowę drugiej placówki penitencjarnej. O sprawie… » więcej 2017-12-14, godz. 14:30, Gospodarka Lewin Brzeski zagospodaruje dworzec kolejowy. Powstanie centrum przesiadkowe W czerwcu tego roku gmina przejęła od PKP budynek dworca wraz z przyległym placem. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć modernizacja tego miejsca. Samorząd chce utworzyć centrum przesiadkowe. Będą także nowe miejsca parkingowe… » więcej
9899100101102103104
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »