Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-03-10, 18:00 Autor: Maciej Stępień

Brzeski spór o chemikalia. Kto powinien usunąć odpady niebezpieczne?

Wspólna konferencja władz Brzegu i Olszanki ws. chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Wspólna konferencja władz Brzegu i Olszanki ws. chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Maciej Stefański [fot. Barbara Więcek]
Maciej Stefański [fot. Barbara Więcek]
Składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu [fot. archiwum prywatne]
Składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu [fot. archiwum prywatne]
Władze Brzegu i Olszanki mówią jednym głosem, że działania w tej sprawie powinien przejąć starosta brzeski. Samorządowcy powołują się na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Ich zdaniem, jeśli w powiecie występują dwa szczególne przypadki lub sytuacje kryzysowe, wówczas za działania w sprawie np. utylizacji i likwidacji substancji niebezpiecznych odpowiada starosta. Ten z kolei uważa, że to zadanie własne gmin. Spór narasta, a końca problemu nadal nie widać. Beczki z chemikaliami wciąż zalegają w Brzegu i Olszance.
Wójt Olszanki Aneta Rabczewska powiedziała dziś na konferencji prasowej, że już kilka tygodni temu Starostwo Powiatowe w Brzegu było informowane o możliwości przejęcia koordynacji działań Olszanki i Brzegu.

- Z uwagi na fakt, że pojawiła się druga gmina, czyli Olszanka, na terenie powiatu, gdzie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Z uwagi na skalę tego problemu uważaliśmy, że istotnym jest, aby powiat podjął wszelkie działania związane z reagowaniem na terenie swojej właściwości - mówiła Rabczewska.

- Artykuł, na który powołuje się starosta brzeski, jest w naszej sytuacji niezasadny – dodaje burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. - Najpierw 10 lutego otrzymaliśmy pismo od pana starosty wskazujące, że służby powiatu są świadome tego, że problemem zajmuje się zarząd powiatowy rekomendujący artykuł 26 ustawy o odpadach, a 7 marca dostajemy informację, że mamy pójść w kierunku zarządzania kryzysowego, które tak naprawdę robimy w formie wyręczania organu, jakim jest powiat – wyjaśnia Wrębiak.

Przypomnijmy: 7 marca starosta brzeski Maciej Stefański napisał do władz Brzegu drugą rekomendację o niezwłoczne usunięcie tych opadów niebezpiecznych. Samorządowiec faktycznie powołuje się na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Dziś zdania nie zmienia. W jego imieniu mówi rzecznik powiatu Krystian Ławreniuk.

- Starostwo Powiatowe w Brzegu nie ma kompetencji, by prowadzić postępowanie w tej sprawie, to po pierwsze. Po drugie, warto zauważyć, że nie posiadamy żadnej dokładnej dokumentacji, o którą wielokrotnie prosiliśmy burmistrza Wrębiaka – podkreśla Ławreniuk.

Dodajmy, że składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu i Olszance odkryto blisko dwa miesiące temu. Kilkaset ton chemikaliów nadal zalega w magazynach. Szacuje się, że utylizacja i usunięcie beczek może kosztować nawet trzy miliony złotych. Władze Olszanki i Brzegu prowadzą w tej sprawie postępowanie administracyjne. Wciąż nie ma decyzji, która instytucja będzie likwidować składowiska.

Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Podejrzany o ten nielegalny proceder mężczyzna przebywa obecnie w areszcie.
Aneta Rabczewska, Jerzy Wrębiak i Krystian Ławreniuk

Zobacz także

2017-11-15, godz. 17:00, Gospodarka Lewin Brzeski zainwestuje w nowe oświetlenie. Ponad tysiąc lamp zostanie wymienionych Samorząd od kilku miesięcy prowadził w tej sprawie negocjacje z Tauronem. Teraz dzięki porozumieniu na wszystkich drogach na terenie gminy zostaną zamontowane nowe lampy ledowe. Ponad tysiąc punktów oświetleniowych ma pojawić się… » więcej 2017-11-15, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Kierowcy znów zwolnili w Łosiowie. ITD lada moment uruchomi ponownie odcinkowy pomiar prędkości Wracamy do sprawy, o której informowaliśmy ponad miesiąc temu. Końcem września w wyniku kolizji zniszczono w Łosiowie słup i skrzynkę elektryczną odcinkowego pomiaru prędkości. Od tamtej pory system nie działał, a kierowcy znów… » więcej 2017-11-14, godz. 18:40, Wiadomości z regionu W ramach dekomunizacji zmienili nazwy ulic, ale służb ratowniczych nie powiadomili Brzescy ratownicy medyczni oraz strażacy narzekają, że samorządowcy pozmieniali nazwy ulic, ale zapomnieli o wszystkim poinformować odpowiednie służby. W powiecie brzeskim w kilku samorządach dokonano tzw. dekomunizacji i wprowadzono… » więcej 2017-11-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Będą rozmawiać o wolnych mediach O godzinie 18 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczęło się spotkanie Klubu Obywatelskiego. Opolscy politycy i samorządowcy będą dyskutować m.in. o wolnych mediach i obecnej sytuacji w kraju. Gościem specjalnym spotkania będzie… » więcej 2017-11-14, godz. 17:00, Sport i turystyka Rozbudowa brzeskiego stadionu przyczyniła się do rozwoju piłki nożnej w regionie W 2011 roku do użytku oddano największy w Brzegu obiekt sportowy. Modernizacja stadionu kosztowała ponad 30 mln złotych i była mocno krytykowana przez wielu mieszkańców. Dziś nie słychać już żadnych głosów krytyki, a obiekt każdego… » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »