Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2022-02-10, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Oleski szpital leczy 50 pacjentów z koronawirusem. Dyrektor nie spodziewa się decyzji o odmrożeniu w najbliższych dniach 50 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa obecnie w oleskim szpitalu. Jak mówi dyrektor placówki Andrzej Prochota, większość z nich ma również inne problemy ze zdrowiem. » więcej 2022-02-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Pijany kierowca sprawcą kolizji w centrum Olesna. Miał ponad dwa promile Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca, który doprowadził do kolizji w centrum Olesna. » więcej 2022-02-02, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Reorganizacja systemu oświaty w Oleśnie. Uczniowie klas 4-8 będą chodzić do jednej szkoły w mieście? Oleski magistrat przygotowuje się do zmiany funkcjonowania czterech szkół podstawowych. W gminie jest osiem szkół ośmioklasowych, do których uczęszcza łącznie 1229 uczniów. » więcej 2022-02-01, godz. 17:00, Gospodarka Włoskie sery rodem z Olesna. Podstawą mozzarelli i ricotty jest mleko z miejscowej spółdzielni mleczarskiej Mozzarella i ricotta jest od niedawna produkowana w Oleśnie. Lokalna firma produkuje włoskie sery w dawnej poczekalni dworca PKS, kupując mleko z sąsiadującej spółdzielni mleczarskiej. » więcej 2022-01-29, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Eksperci ZUS i KAS organizują dyżury, podczas których wyjaśnią przepisy Polskiego Ładu Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej organizują wspólne dyżury poświęcone przepisom Polskiego Ładu. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad w 4 miejscowościach w regionie. » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »