Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-16, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Krzyżoki w Borkach Małych gotowe. Jest brama z wydmuszek i nocny obchód pól

Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Wyjątkowa brama wielkanocna z wydmuszek stanie dziś (16.04) późnym wieczorem w Borkach Małych obok Olesna. Krzyżoki to zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Tradycja ma swoje korzenie w przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W krzyżokach bierze udział dwunastu mężczyzn, koniecznie kawalerów. Grzegorz Trocha, jeden z nich, mówi o przygotowaniu bramy.

- Od półtora tygodnia spotykamy się w sali, nawlekamy wydmuszki na wyznaczone kawałki sznurka. W ostatnim tygodniu codziennie po 4-5 godzin spędziliśmy w sali OSP, bo staraliśmy się powiązać wszystko i złożyć w całość. To jest przedsięwzięcie co najmniej na cały Wielki Post, a można powiedzieć, że przez cały rok myślimy o tym i tworzymy coś.

Szymon Brodacki, drugi krzyżok, dodaje, że brama co roku jest budowana według innego projektu, ale można oglądać ją w Borkach Małych praktycznie przez cały rok.

- Brama wielkanocna wisi w centrum naszej wioski. Tego roku tworzy ją ponad dwa tysiące wydmuszek. Brama ma nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Zawsze jest odpowiedni symbol – w poprzednich latach był krzyż, baranek czy koszyczek wielkanocny. Tym razem przygotowaliśmy coś zupełnie innego.

Krzyżoki podkreślają, że dla nich najważniejszy jest obchód pól o 3:00 nad ranem. - Śpiewamy pieśń rezurekcyjną, prosząc o pomyślność i dary dla wioski - zaznacza Beniamin Brodacki, trzeci krzyżok.

- Gdy skończymy obchodzić pola, każdy wraca do domu, przebiera się i idziemy na rezurekcję. Tam również podczas procesji obchodzimy cmentarz trzy razy z pozostałymi parafianami, śpiewając.

Z dostępnych informacji wynika, że krzyżoki są unikatową tradycją, kultywowaną wyłącznie w Borkach Małych. Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj ten figuruje od 4 marca 2020 roku.
Grzegorz Trocha
Szymon Brodacki
Beniamin Brodacki

Zobacz także

2022-01-14, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Oleski Pomnik Historii przechodzi renowację. Trwa konserwacja wnętrz kościoła świętej Anny Do czterech polskich miast wywieziono ołtarze zabytkowego kościoła świętej Anny w Oleśnie. Chodzi oczywiście o prace konserwatorskie, bo wewnątrz drewnianej świątyni trwa szersza renowacja. » więcej 2022-01-13, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Wilki wędrują lasami powiatu oleskiego. "Kwestia czasu, kiedy osiedlą się tu na stałe" Wilki znów pojawiły się na terenach Nadleśnictwa Olesno. Nie ma jednak informacji o atakach drapieżników na zwierzęta w gospodarstwach. » więcej 2022-01-11, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Nadleśnictwo Olesno usuwa dwa wielkie składowiska starych śmieci. To przejęte tereny po dawnych wyrobiskach Dwa wielkich rozmiarów nielegalne składowiska śmieci ma do usunięcia Nadleśnictwo Olesno. Chodzi o tereny po wyrobiskach w Wojciechowie i między Biskupicami a Skrońskiem. » więcej 2021-12-24, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Wypadek na trasie Olesno - Częstochowa. Auto osobowe uderzyło w budynek W miejscowości Obłąki w powiecie oleskim, na DW 494, wprowadzono ruch wahadłowy. Samochód osobowy uderzył w betonowe ogrodzenie i budynek. » więcej 2021-12-23, godz. 08:55, Wiadomości z regionu Pyszne dzieła z piernika i szopki bożonarodzeniowe, czyli 11. Święto Piernika w Borkach Wielkich Twardy orzech do zgryzienia miała komisja konkursowa 11. Święta Piernika w Borkach Wielkich niedaleko Olesna. Zgłoszono 62 prace w trzech kategoriach: Piernikowa Chatka, Pierniki Świąteczne i Pierniki Przestrzenne. » więcej
55565758596061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »