Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-16, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Krzyżoki w Borkach Małych gotowe. Jest brama z wydmuszek i nocny obchód pól

Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Wyjątkowa brama wielkanocna z wydmuszek stanie dziś (16.04) późnym wieczorem w Borkach Małych obok Olesna. Krzyżoki to zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Tradycja ma swoje korzenie w przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W krzyżokach bierze udział dwunastu mężczyzn, koniecznie kawalerów. Grzegorz Trocha, jeden z nich, mówi o przygotowaniu bramy.

- Od półtora tygodnia spotykamy się w sali, nawlekamy wydmuszki na wyznaczone kawałki sznurka. W ostatnim tygodniu codziennie po 4-5 godzin spędziliśmy w sali OSP, bo staraliśmy się powiązać wszystko i złożyć w całość. To jest przedsięwzięcie co najmniej na cały Wielki Post, a można powiedzieć, że przez cały rok myślimy o tym i tworzymy coś.

Szymon Brodacki, drugi krzyżok, dodaje, że brama co roku jest budowana według innego projektu, ale można oglądać ją w Borkach Małych praktycznie przez cały rok.

- Brama wielkanocna wisi w centrum naszej wioski. Tego roku tworzy ją ponad dwa tysiące wydmuszek. Brama ma nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Zawsze jest odpowiedni symbol – w poprzednich latach był krzyż, baranek czy koszyczek wielkanocny. Tym razem przygotowaliśmy coś zupełnie innego.

Krzyżoki podkreślają, że dla nich najważniejszy jest obchód pól o 3:00 nad ranem. - Śpiewamy pieśń rezurekcyjną, prosząc o pomyślność i dary dla wioski - zaznacza Beniamin Brodacki, trzeci krzyżok.

- Gdy skończymy obchodzić pola, każdy wraca do domu, przebiera się i idziemy na rezurekcję. Tam również podczas procesji obchodzimy cmentarz trzy razy z pozostałymi parafianami, śpiewając.

Z dostępnych informacji wynika, że krzyżoki są unikatową tradycją, kultywowaną wyłącznie w Borkach Małych. Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj ten figuruje od 4 marca 2020 roku.
Grzegorz Trocha
Szymon Brodacki
Beniamin Brodacki

Zobacz także

2023-04-19, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Kolejne pieniądze na konserwację kościoła świętej Anny. Kluczowe było wpisanie na listę pomników historii Ponad pół miliona złotych otrzymała gmina Olesno na dalsze prace remontowo-konserwatorskie wewnątrz zabytkowego kościoła świętej Anny. » więcej 2023-04-18, godz. 17:27, Sport i turystyka Uczniowie z Polski i Czech rywalizowali na stadionie w Oleśnie. To projekt unijny 80 dzieci z Polski i Czech wzięło udział w pierwszym polsko-czeskim Festiwalu Skoków w Oleśnie. » więcej 2023-04-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Za 13 miesięcy mieszkańcy Olesna będą mieć do dyspozycji nowy basen odkryty Jest umowa na przebudowę pływalni odkrytej w Oleśnie. Basen pozostaje nieczynny od sezonu letniego 2018 roku. Wykonawca - firma DEMIURG - ma na realizację 13 miesięcy. » więcej 2023-04-11, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi. » więcej 2023-04-11, godz. 15:20, Wiadomości z regionu Sensacja w opolskim lesie. Pracownik Nadleśnictwa Olesno sfilmował białego jelenia [FILM] 'To ewenement i niewyobrażalne szczęście'. Tak mówią pracownicy Nadleśnictwa Olesno o spotkaniu białego jelenia w tamtejszych lasach. » więcej
28293031323334
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »