Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-05, 19:55 Autor: Witold Wośtak

Sensacyjne odkrycie w oleskim kościele. Cenne malowidła z późnego gotyku przechodzą konserwację

Malowidła z kościoła świętej Anny w Oleśnie [fot. archiwum Waltera Lenarta]
Malowidła z kościoła świętej Anny w Oleśnie [fot. archiwum Waltera Lenarta]
Malowidła z kościoła świętej Anny w Oleśnie [fot. archiwum Waltera Lenarta]
Malowidła z kościoła świętej Anny w Oleśnie [fot. archiwum Waltera Lenarta]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Późnogotyckie malowidła z apostołami odkryto w oleskim kościele św. Anny. Natrafiono na nie przypadkiem, kiedy w celu konserwacji demontowano ołtarz główny Wielka Święta Rodzina.
Do tej pory ołtarz funkcjonował jako młodszy.

- To oryginalne, gotyckie przedstawienia czterech par apostołów - mówi ksiądz Dariusz Domerecki, wikariusz parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

- Odkryte malowidła stanowią przedstawienia wysokiej klasy artystycznej i historycznej. Po odkryciu i zdjęciu wierzchniej warstwy malowidła są nadal wkomponowane w ołtarz z czcigodną, starą sosną. Do czasu renowacji one pozostawały niewidoczne i nieodkryte – były przemalowane brązową farbą.

Renata Szelwa, która zajmuje się teraz konserwacją malowideł, zwraca uwagę, że w pracowni trzeba było rozpocząć od usuwania farby zasłaniającej malowidła.

- Drewno jest w zaskakująco dobrym stanie, co prawdopodobnie zawdzięcza stabilnemu klimatowi kościoła. Warstwa zaprawy jest co prawda gęsto spękana, ale nie ma na szczęście żadnych odspojeń. Polichromia również pozostaje w znakomitej kondycji – jest zachowana niemal na sto procent. Kolorystyka jest bardzo żywa, a to z kolei dzięki zastosowaniu odpornych na czynniki klimatyczne pigmentów i spoiw.

Franciszek Toman, opiekun kościoła, nie spodziewał się takiego odkrycia.

- W ogóle nie spodziewaliśmy się, że tutaj mogą być zamalowane jakieś freski. Osoby, które przede mną opiekowały się kościołem, z pokolenia na pokolenie nic nie przekazywali na ten temat. Nie wiadomo, jak stare są te malowidła.

Zdaniem Małgorzaty Pach z Urzędu Miejskiego w Oleśnie, do odkrycia nie doszłoby bez kompleksowego remontu kościoła, który trwa od 2019 roku.

- Plan oczywiście jest taki, że malowidła powrócą do kościoła świętej Anny i będą prezentowane na ścianach kościoła. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić już po zakończeniu remontu. Najbliższe i najbardziej czasochłonne plany mówią bowiem o renowacji ścian. Chcemy eksponować cztery obrazy na ścianach będących świeżo po konserwacji.

Drewniany kościół świętej Anny jest datowany na 1518 rok.
Dariusz Domerecki
Renata Szelwa
Franciszek Toman
Małgorzata Pach

Zobacz także

51525354555657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »