Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2020-02-29, 16:00 Autor: Katarzyna Doros

Biegi Tropem Wilczym w ośmiu opolskich miejscowościach. Mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

Bieg "Tropem wilczym" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Bieg "Tropem wilczym" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Bieg "Tropem wilczym" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Bieg "Tropem wilczym" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
W ośmiu opolskich miejscowościach mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) w południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. Wydarzenie jest organizowane po raz ósmy. Na Opolszczyźnie biegi odbędą się w Głubczycach, Kluczborku, Opolu, Grodkowie, Oleśnie, Młynach w gminie Praszka, w Nysie oraz w Kietrzu.
- To największe wydarzenie sportowe, które ma charakter biegu pamięci. Założeniem jest pokonanie podstawowego dystansu 1963 metrów - mówi Marcin Żukowski z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Dystans ten nawiązuje do roku śmierci ostatniego, który już może nie walczył, ale ukrywał się, żołnierza niezłomnego, uczestnika powojennego powstania antykomunistycznego, sierżanta Lalka. Zginął on w 1963 roku na Lubelszczyźnie. Tym symbolicznym biegiem, tym naszym wysiłkiem oddajemy hołd tym wszystkim, którzy po wojnie walczyli o niepodległą Polskę.

W Opolu bieg zostanie podzielony na dwa dystanse o długości 1963 m (mała pętla) i 10 km (duża pętla). Wspólny początek i metę wyznaczono na parkingu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Między godziną 11:00 a 14:00 mogą wystąpić czasowe zamknięcia ulic dla samochodów.

Biegi Tropem Wilczym odbędą się w tym roku w ponad 370 miejscowościach w kraju i za granicą. Organizatorzy szacują, że weźmie w nich udział około 75 tysięcy uczestników.
Marcin Żukowski

Zobacz także

2018-12-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Seniorzy z Olesna mają wyremontowane miejsce do spotkań i pomysłowych inicjatyw Klub Senior+ działa od wtorku (11.12) w Oleśnie. To pierwsza taka placówka w gminie. » więcej 2018-12-11, godz. 06:37, Gospodarka Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali rozwiązania i strategie funkcjonowania na najbliższe miesiące. » więcej 2018-12-10, godz. 16:30, Kultura i rozrywka 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju wartościach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych. Na… » więcej 2018-12-05, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. » więcej 2018-11-09, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Wojewoda opolski Adrian Czubak złożył kwiaty w sześciu miejscach upamiętniających bohaterów walk o niepodległość [FILM, ZDJĘCIA] W Gorzowie Śląskim, Praszce, Oleśnie, na Górze świętej Anny, w Obrowcu i Kamieniu Śląskim wojewoda opolski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył kwiaty i zapalił znicze przy mogiłach powstańców śląskich i styczniowych. W związku… » więcej
109110111112113114115
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »