Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-08-21, 22:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Miliony na poprawę jakości powietrza w regionie, pierwsze umowy podpisane. Ruszył program "Ochrona powietrza"

Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
W opolskich gospodarstwach nadal funkcjonuje 35 tysięcy pieców starej generacji. Niebawem ich liczba zmniejszy się o ponad tysiąc sto. Urząd marszałkowski - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - rozpoczął pilotażowy program "Ochrona powietrza". Do 11 gmin regionu trafi 6,5 miliona złotych.
Pieniądze będą skierowane na działania poprawiające stan naszego powietrza, jak między innymi wymianę "kopciuchów", czy całych systemów grzewczych. Program zapewnia nową formę ich finansowania. Po 1/3 finansowego udziału będzie po stronie gmin, mieszkańców oraz w ramach dotacji.

- Przede wszystkim dziękuję samorządowcom, którzy stanęli do tego konkursu - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Bo tak się umówiliśmy tworząc ten program, że to oni będą operatorami tego przedsięwzięcia. Dlatego, że są najbliżej mieszkańców i najbardziej znają potrzeby całego projektu związanego z czystym powietrzem. To nie tylko wymiana kotłów, ale również bardzo mocno apeluję do spółek gazowniczych, aby budowały sieci gazownicze. Życie pokazuje, że tam, gdzie pojawia się sieć gazownicza, to mieszkańcy bardzo chętnie wymieniają kotły na paliwo stałe.

Umowy podpisały już (21.08) pierwsze gminy. Największy zakres działań obejmie Olesno, które zrealizuje projekt na blisko 4 miliony złotych.

- Zdecydowanie zmieni się skala naszych działań związanych z ochroną środowiska. Do tej pory przekazywaliśmy z naszego budżetu rocznie 100 tysięcy złotych - przekonuje Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. - Przy naszym budżecie zaangażowanie środków gminnych na poziomie 1,3 miliona złotych, to jest naprawdę duży udział finansowy. Biorąc pod uwagę fakt, że beneficjentów tego programu mamy ponad setkę, to jest to spore wyzwanie, aby go przeprowadzić bezpiecznie, potem rozliczyć, ale przede wszystkim, żeby uzyskać efekt energetyczny.

W Strzelcach Opolskich program będzie realizowany na poziomie ponad 2,5 milionów złotych.

- Zdajemy sobie sprawę, że bez dużej finansowej pomocy radykalnych zmian nie będzie - mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Bo jest bariera finansowa, ekonomiczna. Teraz jest przewidziane mocne wsparcie dla inwestorów prywatnych, dla właścicieli nieruchomości. To jest 67 procent w tych działaniach. To jest ważne, bo bez powietrza, wody, nie da się żyć. Dlatego też taka dbałość o czyste powietrze dla naszych mieszkańców.

We wrześniu umowy mają podpisać kolejni beneficjanci. To gminy - Lewin Brzeski, Otmuchów, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa oraz Bierawa.

Z kolei w listopadzie urząd marszałkowski planuje uruchomienie drugiego naboru. Tym razem na kwotę 4,5 miliona złotych.
Andrzej Buła
Sylwester Lewicki
Tadeusz Goc

Zobacz także

2021-11-12, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Przybywa pacjentów z COVID-19 w opolskich szpitalach, rośnie dzienna liczba zakażeń. Zbliżamy się do danych z trzeciej fali Coraz więcej pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 trafia do opolskich szpitali. Obecnie hospitalizowanych jest 186 zakażonych pacjentów. Jak informuje wojewoda opolski, choć zajętość łóżek covidowych szacuje się na… » więcej 2021-11-11, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Św. Marcin na koniu i sto biało-czerwonych balonów, czyli obchody odzyskania niepodległości w Gorzowie Śląskim. Inne gminy powiatu oleskiego też mają swoje plany Msza w intencji ojczyzny, koncert pieśni patriotycznej i przemarsz ze świętym Marcinem jadącym na koniu. To jedynie przedpołudnie bogatego programu w Gorzowie Śląskim z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. » więcej 2021-11-04, godz. 09:29, Wiadomości z regionu Szpital w Kędzierzynie-Koźlu ostatni do przekształcenia w placówkę covidową Mimo zwiększającej się liczby osób z koronawirusem, oddala się wizja przekształcenia szpitala w Kędzierzynie-Koźlu w placówkę covidową. Według planów, które wojewoda opublikował z początkiem października, kozielska lecznica… » więcej 2021-11-01, godz. 17:00, Sport i turystyka Polski Związek Lekkiej Atletyki docenił zmodernizowany stadion w Oleśnie. Jest certyfikat na ponad 5 lat Stadion Miejski w Oleśnie z certyfikatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Obiekt zyskał kategorię 5B. » więcej 2021-10-30, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Rehabilitacja, oświetlenie boisk i nordic walking. Te projekty będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Olesna Poznaliśmy wyniki Budżetu Obywatelskiego Olesna na 2022 rok. Mieszkańcy miasta wybierali spośród 9 projektów o wartości do 50 tysięcy złotych. » więcej
58596061626364
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »